Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa fug de la sot, care este violent!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa fug de la sot, care este violent!

Daca plecam in alta tara, eu cu sotul meu si fetita noastra (mai exact la parintii mei in Republica Moldova) si nu mai doresc sa ma mai intorc la sotul meu. si nici sa-i las copilul .lA CE POT SA MA ASTEPT? MULTUMESC!
La ce sa va asteptati...
La scandal din partea lui...
Introduceti actiune de divort si reglementati legal situatia.
Imi dau seama ca va fi foarte greu , deoarece eu nu am cetatenie romana si daca merg pe cale legala nu-si va da acordul sai fac fetitei pasaport ..
taniusa73 a scris:

Daca plecam in alta tara, eu cu sotul meu si fetita noastra (mai exact la parintii mei in Republica Moldova) si nu mai doresc sa ma mai intorc la sotul meu. si nici sa-i las copilul .lA CE POT SA MA ASTEPT? MULTUMESC!

Iertati-ma dar daca plecati cu tot cu sot, cum doriti "sa nu va mai intoarceti la el"?

Ma gandesc ca ati putea doar sa-l determinati sa va abandoneze...poate...insa aveti grija sa nu plece si cu fetitza!
Am vrut sa stiu daca n-am sa fiu acuzata ca iam furat copilul?
Pana cand nu va exista o hotarare judecatoreasca definitiva sau/si irevocabila, prin care minora sa fie incredintata unui parinte sau celuilalt, provizoriu (pana la definitivarea procesului de divort) sau definitiv, nu poate subzista nici un element constitutiv al unei infractiuni de acest gen (rapire-de exemplu).

Si totusi, nu inteleg, nu plecati toti membrii familiei (trei), la parintii dvs.?