Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dupa cat timp se face prescrierea pentru o pedeaspa de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dupa cat timp se face prescrierea pentru o pedeaspa de 7 ani de inchisoare ??

in urma cu 6 ani si jumatate am primit pedeapsa de 7 ani de inchisoare pentru talharie , am primit minimul fiind la prima abatere pentru ca incadrarea era de la 7 la 20.as vrea sa stiu dupa cati ani se face prescrierea.va multumesc anticipat
conf art 126 c. penal dupa 12 ani de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare
adica 5 ani plus condamnarea
va multumesc ca mi-ati raspuns.as mai avea o intrebare:nu se mai poate face nimic acum tinand cont ca am 5 copii si nu am mai avut probleme cu legea nici inainte si nici dupa fapta aceasta.
Trebuia sa luptati pentru o pedepsa sub minimul special, cu suspendare...Un avocat v-ar ajuta sa incercati sa mai faceti ceva, desi revizuirea este foarte greu admisa la noi. daca aveti condamnare definitiva, probabil o sa fiti cautata. Exiista riscul sa va gaseasca in ultima zi a timpului de prescriptie si sa incepeti executarea de atunci. Situatia e complicata
la momentul acela nu am avut un avocat pentru ca nu miam permis si totusi nu am crezut ca o sa fiu condamnata pentru ceva ce nu am facut .acum cateva luni am angajat un avocat care nu a reusit sa imi faca decat o suspendare pe baza copilului cel mic care avea atunci 9 luni.a trecut si suspendarea si alta nu mi sa mai acordat .nu am venit acasa pentru ca sunt in urmarire generala si mia fost frica.acum e din ce in mai greu pentru ca copii au crescut trebuie sa mearga la scoala.nu vreau ca ei sa plateasca pentru o gresala atat de stupida a mea.nu pot sa ajung la bucuresti sau la o instanta mai inalta care sami dovedeasca nevinovatia??
Doar revizuirea. Dar e periculos, pentru ca sunt sanse mai mari sa va aduca la penitenciar, penttru ca sunteti sub puterea unei hotarari de condamnare...