Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporuri

As dori sa stiu de ce sporuri si mai ales daca am dreptul la anumite sporuri. Lucrez intr-o banca si am cerut sau mai bine am intrebat contabila daca nu cumva, eu pe meseria mea, nu pot beneficia de sporuri suplimentare, de ex spor de calculator sau ceva de genul asta. Mentionez ca postul pe care sunt angajat este analiast programator. Va multumesc.
Potrivit CCMN pe anii 2007-2010), sporurile minime care se acorda sunt:
a) pentru conditii deosebite de munca, grele, periculoase sau penibile, 10% din salariul de baza;
b) pentru conditii nocive de munca, 10% din salariul minim negociat la nivel de unitate;
c) pentru orele suplimentare si pentru orele lucrate in zilele libere si in zilele de sarbatori legale ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite se acorda un spor de 100% din salariul de baza;
d) pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;
e) pentru lucrul in timpul noptii, 25% din salariul de baza;
f) pentru exercitarea si a unei alte functii se poate acorda un spor de pana la 50% din salariul de baza al functiei inlocuite; cazurile in care se aplica aceasta prevedere si cuantumul se vor stabili prin negocieri la contractele colective de munca la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitati.

Prin contractul colectiv de munca la nivel de ramura, grupuri de unitati si unitati pot fi negociate si alte categorii de sporuri (spor de izolare, spor pentru folosirea unei limbi straine, daca aceasta nu este cuprinsa in obligatiile postului etc.).
la banci exista sigur un CCM destul de bine intocmit. consultati pe cineva la departamentul resurse umane poate va poate lamuri. Din punct de vedere legislativ elis a subliniat esentialul celelalte depinzand de negocierile facute cu sindicatul/sindicatele sau reprezentantii salariatilor.....daca mai exista in ziua de azi negocieri in adevaratul sens al cuvantului.
Ar trebui sa solicite o copie de pe CCM la nivel de angajator si acolo precis sunt specificate sporurile care se acorda salariatilor bancii.