Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitare persoana fizica romana angajata in UE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitare persoana fizica romana angajata in UE

Buna ziua,

As dori cateva informatii legate de urmatorul aspect: am posibilitatea de a lucra pentru o firma din UE, dar pe anumite perioade din an; compania nu are punct de lucru in Romania, eu nu sunt rezident in statul respectiv. Trebuie sa optez intre urmatoarele variante:
- o forma de contract de munca (pentru care trebuie sa declar veniturile realizate in cursul anului din strainatate prin declaratia de venit global pana la 25 mai pentru anul precedent si sa achit impozitul pe venit aferent). In acest caz se platesc taxele aferente statului respectiv si beneficiez de credit fiscal pentru impozitul pe venit platit in statul respectiv (nu stiu daca se poate incheia contract de munca conform legislatiei din statul respectiv atata timp cat nu am rezidenta in acel stat). Pentru a beneficia de protectie sociala in Romania, ma pot asigura facultativ?
- infiintarea unui PFA de prestari servicii (conform legislatiei din Romania).

Care ar fi cea mai convenabila varianta?

Multumesc pentru raspuns si promptitudine.
Pentru evitarea birocratiei eu as opta pentru PFA.