Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz demisie

Care este nr minim de zile de preaviz ce trebuie trecut in CIM? 15 zile pentru functiile de executie si 30 pentru cele de conducere?
Va multumesc!
da
nicoleta_lungoci a scris:

Care este nr minim de zile de preaviz ce trebuie trecut in CIM? 15 zile pentru functiile de executie si 30 pentru cele de conducere?
Va multumesc!

Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
Termenele de preaviz de 15, respectiv 30 de zile calendaristice, au caracter imperativ ca durată maximă, ceea ce înseamnă că părţile pot negocia o durată mai mică.