Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inchidere conturi care au sold
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inchidere conturi care au sold

Pentru inchiderea unei societati care nu a mai avut acctivitate de mult am nevoie de niste lamuriri in legatura cu anumite inregistrari contabile:
1. In contul 303 si 371 am sold, bunurile nu mai exista...
Fac inregistrari normale 603=303 si 607=371 sau 6588 = % 303,371
Imi trebuie ceva acte care sa stea la baza acestor inregistrari?
Cheltuiala ese deductibila?
2.In contul 401 am sold din nou...reprezinta datorii la furnizori care nu se vor mai plati niciodata, procedura e inchisa
E corect 401=7588?
Dar pentru clienti 6588=4111? Cheltuiala este deductibila?
3. Este corect %4311, 444 = 7588? 635=4424, din nou e deductibila cheltuiala?
4. E corect 162=7588?
3.platile la stat nu se inchid asa..trebuie patite.
-scoateti o fisa sintetica si faceti o cerere de compensare a platilor cu TVA de rambursat la nivelul sumei care va permite.
1.-daca aveti sold la 371 trebuie sa aveti si la ct.378 si 4428
se face Pv. de constate a lipesei din gestiune a marfurilor si a ob. de inventare ,
Ch. este nedeductibila:(
1. Raspunsul @iulia53 este corect, cu mentiunea ca nu este obligatoriu ca in cazul in care exista sold in 371 sa existe sold si in 378 si 4428. Acest lucru este valabil doar pentru comertul en-detail.
2. Daca aveti dovezi ca ati efectuat toate diligentele necesare pentru a lua legatura cu furnizorii respectivi si acestea s-au soldat cu un esec, atunci puteti sa stingeti datoria din soldul contului 401 prin 7588. Venitul este impozabil.
Pentru clienti puteti face 6588 = 4111. Cheltuiala nu este deductibila decat daca:
- procedura de faliment a debitorilor a fost închisă pe baza hotărârii judecătoreşti;
- debitorul a decedat şi creanţa nu poate fi recuperată de la moştenitori;
- debitorul este dizolvat, în cazul societăţii cu răspundere limitată cu asociat unic, sau lichidat, fără succesor;
- debitorul înregistrează dificultăţi financiare majore care îi afectează întreg patrimoniul.
3. Raspunsul corect vi l-a dat colega mea @iulia 53 in postarea anterioara.
4. De ce contul 162 are sold? Daca nu s-a achitat creditul respectiv nu puteti sa inchideti contul asa... pur si simplu.
contul 162 poate avea sold, in posibilitatea daca este contractat in valuta si nu ati facut reevaluarile lunare.Studiti contractul si daca este asa il inchideti pe dif.de curs(favorabi;e sau nefavorabile)