Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dubla impunere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dubla impunere

in caliatate de pers juridica care are sediul firmei in acelasi loc cu domiciliul stabil este legal cf art 40 alin 3 din L 41/1994 sa mi se ceara retroactiv de catre Socitatea Romana de Radiodifuzuinne sa platesc taxa audio vizuala atat pt pers fizica cat si pt pers fizica la acelasi domiciliu ?

nu este aceasta o dubla impunere ?

cum pot sa demonstrez ca fiind una si aceeasi pers , (asociat unic) ar insemna ca platesc taxa de doua ori,la acelasi domiciliu ?

multumesc anticipat
Nu este dubla impunere.
Sunt doua persoane diferite: una fizica si una juridica.
Societatile comerciale platesc taxa indiferent daca beneficiaza sau nu de serviciile radio-tv.
Ca si alternativa ai posibilitatea sa faci contractul cu firma de cablu direct pe firma ta si sa declari ca si persoana fizica ca nu detii aparate de receptie radio-tv. Astfel platesti taxa o singura data.