Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea drepturilor de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea drepturilor de pensie

Buna ziua,

Un salariat a muncit pana in 1989,in acord global,realizand venituri peste salariul de baza;
Ex:la 1953 lei salariul de baza, a incasat cu sporuri de noapte,ore suplimentare si coeficient de acord,3122 de lei.
Poate cere institutiei sa-i elibereze un extras cu toate salariile incasate in timpul angajarii sale la acel loc de munca-12 ani de zile-?
Se iau in calcul aceste castiguri la calcularea punctului de pensie?
Care este perioada obligatorie a pastrarii documentelor de salarizare?
Daca nu mai exista aceste documente,ce poate face?
Multumesc,
Nicu
1. Conform pct. VI al anexei O.U.G. nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului mediu anual, intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
-formele de retribuire in acord sau cu bucata, in regie ori dupa timp, pe baza de tarife sau cote procentuale;
-participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitatile economice;
-premiile anuale si premiile acordate in cursul anului pentru realizari deosebite;
-recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
-diurnele de deplasare si de delegare, indemnizatiile de delegare, detasare si transfer;
-drepturile de autor;
-drepturile platite potrivit dispozitiilor legale, in cazul desfacerii contractului de munca;
-al 13-lea salariu;
-alte sporuri care nu au avut caracter permanent.

2. Statele de plata se pastreaza pe termen nelimitat. Daca nu mai exista la unitate ar fi posibil sa fie predate la Arhivele Nationale.