Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt

am constatat ca mi s-a furat din curtea casei un numar de bare de fier.
Cum pocedez, fac o sesizare la politie sau direct plangere penala la Parchet.
Eu banuiesc cine ar fi furat, dar nu sunt sigura 100%.
Faceti o plangere penala la parchet.Nu invinuiti pe nimeni daca nu aveti probe clare.
Faceti plangere la parchet ,care va dispune cercetarea aspectelor de catre organul de politie
trebuie sa anuntati politia, se va prezenta cineva din partea lor si va incerca sa ia si niste amprente. Tot atunci formulati si o plangere .
Sesizati politia , cu o plangere penala avand ca obiect infractiunea de furt calificat , distinct incriminata in art . 209 din Codul penal.
Mentionati imprejurarile in care s-a produs sustragerea.
si cum formulez aceasta plangere, va rog sa-mi dati cateva idei. multumesc