Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala abuz in serviciu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala abuz in serviciu

Buna ziua
unde pot gasi si eu un model de plangere penala pentru abuz in serviciu contra intereselor personale?
Multumesc.
Intrucat nu exista forme standard de plangere penala, incepeti prin a povesti ceea ce vi s-a intamplat (in fapt) iar la sfarsitul plangerii adaugati si articolul de lege pe care va intemeiati plangerea (incadrare in drept). Formulele de adresare difera doar in functie de organale carora va veti adresa: Domnule Comandant- pentru politie si Domnule Procuror- pentru Procuratura. In cazul in care, in cadrul cercetarii, organele abilitate identifica si alta infractiune decat cea mentionata de dvs., acestea au obligatia sa analizeze dosarul si sub acest aspect.
Nu exista astfel de modele , dar in functie de situatia la care va referiti , "in mare" plangerea poata arata astfel :

Domnule Prim Procuror / Comandant

Subsemnatul..............................,domiciliat in.....................,str...................nr.....,bl......,et.....,ap...............sector/judet .............., in conformitate cu prevederile legale , inteleg sa formulez

PLANGERE PENALA

impotriva numit............................................................, domiciliat/i.... in......................,str............,nr........,bl......,sc.....,et......,ap....,sector/judet..........
pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu contra intereselor persoanelor.

IN FAPT :

Completati explicamd in cea constata infractiunea cu data savarsirii acesteia si cu toate elementele acesteia si detaliile despre faptuitor/i

Aratati daca intelegeti sa va constituiti parte civila sau solicitati alte daune , mentionand cuantumul acestora si probele care dovedesc sumele solicitate

IN DREPT :

Imi intemeiez plangerea conform art.246 c.pen ,14 .la.2 c.pr.pen si 219 c.civ.

Semnatura
Data

Dlui.Prim Procuror/Comandant al.................................
Radu Gabrian, Mediator
PLÂNGERE PENALÃ

(introdusa la organul de urmarire penala)

Domnule Prim Procuror,

Subsemnatul .............................., domiciliat in ..........., str. .........., nr. ..., bl. ..., ap. ..., judetul ............, formulez prezenta plangere penala impotriva faptuitorului ........................., domiciliat in ............, str. ............, nr. ..., bl. ..., ap. ..., judetul ..........., pentru savarsirea infractiunii de ................, prevazuta si pedepsita de art. ... C. penal.

Motivele plangerii:

In fapt, la data de ............., ora ..., locul .............., faptuitorul ..........................., a savarsit ........................ .
Prejudiciul pe care faptuitorul mi l-a creat prin savarsirea infractiunii este de ............. si se compune din ................................ .
In drept, fapta constituie infractiunea de ....................., prevazuta si pedepsita de art. ... C. penal.
In dovedirea plangerii, inteleg sa ma folosesc de urmatoarele probe: proba cu acte si urmatorii martori:
- ......................., domiciliat in .............., str. ............, nr. ..., bl. ..., ap. ..., judetul ............;
- ......................., domiciliat in .............., str. ............, nr. ..., bl. ..., ap. ..., judetul .............

Data ................ Semnatura

DOMNULUI PRIM PROCUROR AL PARCHETULUI DE PE LANGA JUDECATORIA ...
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
BIU"