Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actualizare despagubiri legea nr. 9/1998
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actualizare despagubiri legea nr. 9/1998

Hotararea Prefecturii pentru stabilirea despagubirilor banesti a fost data in 2002.

Imediat, hotararea a fost inaintata catre ANRP pentru emiterea Ordinului de validare.

Problema este ca Cancelaria primului Ministru a emis abia in 2007 ordinul de validare.

sunt 2 intrebari:

1. care este termenul (daca exista) inauntrul caruia trebuie sa se emita ordinul de validare

2. cum se calculeaza reactualizarea sumei pentru intarzierea emiterii ordinului de validare?

Ar putea fi aplicabil art. 4 (g) + art. 7 din HG 1643/2004 + art. 8 al. 2 din L 9/1998 ( care insa e confuz ) ?

Insa aici nu se precizeaza termenul de solutionare si nici cum se calculeaza reactualizarea.

3. cine are calitate procesuala pasiva ? - consider ca nu ANRP ci Cancelaria primului Ministru
Ati mai intrebat lucrul acesta, intr-o forma sau alta!
De ce ati asteptat 5 ani? Cine nu v-a lasat sa faceti actiune in instanta, cred ca asa era cel mai bine si frumos!!!
Va poate spune cineva daca vede actele alea, cred ca cel mai bine ar fi sa mergeti cu actele la un avocat.

Calitate procesulala pasiva pentru ce?
Liliana Gradinaru, Avocat
REVIN SI RASPUND : ;)

Intrebarea 1
- cf art. 7 al 3 din L 9/1998 - ordinul de validare trebuia emis in 60 de zile de la primirea hot comisie judetene de catre ANRP ( a se vedea in acest sens si Dec XXI/2007 a ICCJ - Rec in int legii)

Intreberea 2
- cf art. 8 al. 2 din Leg 9/1998 - suma se actualizeaza cu indicele preturilor de consum calculat de la data la care trebuia sa se emita ord de validare ( a se vedea acelasi Rec in int legii)

TREBUIE SA RECUNOSC CA PANA AM AJUNS LA ACEL REC IN INTERSUL LEGII - PREVEDRILE ART. 7 AL 3 SI ALE ART 8 AL 2 ERAU FOARTE CONFUZE

Intrebarea 3
-se pare ANRP a dobandit personalitate juridica si deci poate avea cal proc pas

OUG 25/2007 Art. 6. -
(1) Se înfiinţează Autoritatea Naţională pentru Restituirea Proprietăţilor ca organ de specialitate al administraţiei publice centrale, cu personalitate juridică, în subordinea Ministerului Economiei şi Finanţelor, finanţat de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Economiei şi Finanţelor, prin preluarea activităţii Autorităţii Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor, structură fără personalitate juridică din cadrul Cancelariei Primului-Ministru, care se desfiinţează.

CORECT !?:D:D
CATRE AVLIL

Topicul la care faceti referire nu este asemanator cu cel in speta.
Era vorba de legea 10 care are cu totul alt regim de acordare a actualizarii.... de fapt, nu se prevede nimic in legatura cu actualizarea ;)

;);)
Da, scuze, imi era cunoscut numele si am concluzionat fara sa verific. Mea culpa. #-o

Dar la ce intrebari raspundeti?
Intrebare: De ce ati asteptat 5 ani?
Raspuns: cf art. 7 al 3 din L 9/1998 - ordinul de validare trebuia emis in 60 de zile de la primirea hot comisie judetene de catre ANRP ( a se vedea in acest sens si Dec XXI/2007 a ICCJ - Rec in int legii)
:-/
La fel si cu celelalte...
Iar cu ANRP stiu ca are pers. jur., am intrebat capacitate juridica pasiva pentru ce? Pentru actiune in constatare, pentru ce actiune? Cred ca m-am exprimat eliptic.
intr-=adevar trebuia sa solicit emiterea ordinului de validare mai demult.

Faceam cerere apoi, daca nu imi raspundeau faceam plg prealabila pe 554/2004 si apoi in contencios.

Ref la calitatea proc pas m-am referit la ipoteza in care se va ataca ordinul de validare in instanta ( la Tribunal - sectia contencios) ; astfel la inceput - prin 2005 parca - ANRP n-avea pers jur si deci trebuia sa ma judec parca cu Cancelaria primului ministru - care emitea ordinul.

La fel, o problema este si cu legea 10 - daca contest titlul de despagubire - cine are calit proc pasiva ? ANRP , cred ca nu ci Comisia Centrala pentru Stabilirea despag - care are pers jur proprie si este in subordinea Min Ec si Finantelor.