Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... calitate procesuala pasiva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

calitate procesuala pasiva

Avem un ordin de validare a unei hotarari a comisiei judetene privind aplicarea legii 9/1998 (despagubiri din Cadrilater)

Ordinul a fost emis de Cancelaria Primului Ministru si a fost comunicat de catre ANRP.

In cuprinsul ordinului se specifica ca acesta poate fi atacat cf. HG 1643 2004; insa nu se specifica cine este parat.

In considerarea faptului ca, in prezent ANRP a dobandit personalitate juridica (nemaifiind in subordinea Cancelariei), cine are calitate procesuala pasiva in cazul atacarii Ordinului ?
1. Cancelaria sau 2 ANRP ?

sau poate chiar Statul prin Ministerul finantelor ?

Cererea se depune la Comisia judeteana pentru aplicarea Legii nr. 9/1998, comisie al carui presedinte este prefectul, iar Comisia functioneaza in cadrul Prefecturii.
Art. 7 din Lege prevede: " (1) Comisiile judeţene şi a municipiului Bucureşti primesc, verifică şi rezolvă cererile de acordare a compensaţiilor".
(4) Hotărârile comisiei centrale sunt supuse controlului judecătoresc, putând fi atacate, în termen de 30 de zile de la comunicare, la secţia de contencios administrativ a tribunalului în raza căruia domiciliază solicitantul."
Pe contencios administrativ, trebuie chemate in judecata Comisia judeteana pentru aplicarea legii nr. 9/1998 si Statul roman prin MInisterul Finantelor pentru ca, potrivt art. 8, alin. 2, Ministerul Finantelor este autorizat să pună la dispoziţie primăriilor sumele necesare despăgubirii, în condiţiile legii.