avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pers prinsa cu canepa!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pers prinsa cu canepa!

Buna ziua...in urma cu 2 luni am fost prin cu 2 kg de canepa la mine, eram cu inca 4 prieteni si ne a prins politia.Ne au dus la sectie am dat niste declaratii dupa care ne au lasat sa plecam.Dupa 3 sapt am primit citatie acasa in calitate de faptuitor sa ma prezint la politia din municipiu.Am fost la politie am dat niste declaratii spunand adevarul exact cum a fost, de unde am luat etc.Dupa alte 2 saptamani am primit din nou citatie in calitate de invinuit sa ma prezint la tribunal.Sunt cam speriat, este prima abatere nu am mai avut antecedente.Imi puteti spune cam ce s ar putea intampla? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:18, 15 Noiembrie 2010
Avand in vedere statutul materiei prime cu care ati fost depistat,canepa este inrudita cu marijuana,din ea se extrage canabisul care este produs interzis prin lege,s-a dispus dosar de cercetare penala pentru detinere substante interzise
In situatia dvs se impune sa contactati aparator ,care sa coroboreze faptele cu probele,sa va reprezinte si sa va apere interesele cat mai in favoarea dvs
Ultima modificare: Luni, 15 Noiembrie 2010
ynocentta, utilizator
Daca canepa contine THC in limitele legale din tabele, va veti face vinovat, in cel mai fericit caz, de detinere in vederea consumului. Daca sunt si alti baieti pe filiera, e vorba de trafic si treaba se complica...
Am inteles...si ar trebui sa astept sa vad ce imi zice procurorul si doar apoi sa mi iau un avocat? Si in cazul meu care ar fi pedeapsa? Multumesc!
In situatia mentionata se impune ca in perioada cercetarilor,interesele sa va fie reprezentate de persoana specializata in domeniu,care poate diminua consecintele faptei pentru care sunteti cercetat
Daca nu va angajati avocat eu cred ca veti ajunge la inchisoare.
Nu inteleg cum de nu sunteti arestat.Cntitatea este suficient de mare cat sa fiti arestat cca10 - 12 luni...si sa fiti judecat apoi in stare de libertate dupa mari eforturi ale avocatului...
Asa ceva ca in cazul dvs. nu am mai auzit.
Daca sunteti liber dupa ce ati avut in posesie 2 kg se poate spune ca...cineva acolo sus va iubeste...
Sau era canepa simpla si sunteti nevinovat...:giggle:

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Consum/trafic de droguri vlady_alive vlady_alive ce parere aveti despre arestarea unui tanar de 19 ani care a fumat cu prietenii la chefuri cate o tigara-doua de hasis..(fara a le cere vreun ban in ... (vezi toată discuția)
Posesie de droguri de risc in vederea consumului pricop_cristinel pricop_cristinel Am fost trimis in judecata pentru\\"posesie de droguri de risc in vederea consumului\\", dupa ce la o perchezitie la domiciliu au gasit cantitatea de 0,29 ... (vezi toată discuția)
Este posibila pedeapsa cu suspendare? anda73 anda73 buna seara,daca puteti sa ma ajutati cu raspunsuri intr-o problema.este vorba despre un tanar care a fost arestat pt cumparare de droguri.Din cele aflate de ... (vezi toată discuția)