avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea 189/2000- mostenitori
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea 189/2000- mostenitori

Buna ziua,

referitor la aceasta lege as vrea sa stiu urmatorul lucru;
-daca tatal meu si mama mea beneficiaza fiecare in parte de drepturile aferente acestei legi si tatal meu a decedat ,pot eu ca fiica urmasa dupa tata sa beneficiez de drepturile acestei legi acum dupa decesul lui dat fiind faptul ca mama are deja pensie de refugiat?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:20, 16 Noiembrie 2010
Nu, copii nu pot beneficia de indemnizatia si de drepturile prevazute in Legea nr. 189/2000. Potrivit art. 3 din acest act normativ, numai sotul supravietuitor poate solicita si beneficia de aceste drepturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea nr. 189/ 2000 catanamihai catanamihai Mama beneficiaza de prev art1 , alin c. din OG105/1999.. Acum am aflat ca si tatal meu (decedat )se incadreaza in prevederile aceluiasi artcol, independent ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, tatal meu a avut o pensie de refugiat prin legea 189/2000, ... corinastoichita corinastoichita Buna ziua, Tatal meu a avut o pensie de refugiat prin legea 189/2000, obtinuta in perioada celei de-a doua casatorii. A beneficiat multi ani, dar anul trecut ... (vezi toată discuția)
Drepturile copiilor privind pensia de refugiat-legea 189/2000, ... Corina Stoichita Corina Stoichita Buna ziua, Tatal meu a avut o pensie de refugiat prin legea 189/2000, obtinuta in perioada celei de-a doua casatorii. A beneficiat multi ani, dar anul trecut ... (vezi toată discuția)