Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea 189/2000- mostenitori
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea 189/2000- mostenitori

Buna ziua,

referitor la aceasta lege as vrea sa stiu urmatorul lucru;
-daca tatal meu si mama mea beneficiaza fiecare in parte de drepturile aferente acestei legi si tatal meu a decedat ,pot eu ca fiica urmasa dupa tata sa beneficiez de drepturile acestei legi acum dupa decesul lui dat fiind faptul ca mama are deja pensie de refugiat?
Nu, copii nu pot beneficia de indemnizatia si de drepturile prevazute in Legea nr. 189/2000. Potrivit art. 3 din acest act normativ, numai sotul supravietuitor poate solicita si beneficia de aceste drepturi.