Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Export in comision-se percepe TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Export in comision-se percepe TVA?

Buna ziua! Intrebarea mea este: comisionarul trebuie sa plateasca TVA pe toata valoarea marfii care va fi exportata sau doar pe valoarea comisionului pe care il percepe? Multumesc anticipat.
Marius20100, utilizator
Cititi art 144 indice 1 din Codul Fiscal sa vedeti daca cum va incadrati.
Oranina Dumitru, Contabil
ART. 143

Scutiri pentru exporturi sau alte operaţiuni similare, pentru livrări intracomunitare şi pentru transportul internaţional şi intracomunitar

(1) Sunt scutite de taxă:

a) livrările de bunuri expediate sau transportate în afara Comunităţii de către furnizor sau de altă persoană în contul său;

Exportul in comision se realizeaza in nume propriu, dar in contul comitentului (producatorului/furnizorului), deci conditia necesara in articolul 143 este respectata.Asta inseamna ca intre furnizor si comisionar se factureaza fara TVA. Am inteles corect?