Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort si partaj pentru bunuri comune sub sechestru ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort si partaj pentru bunuri comune sub sechestru asigurator penal

Pe scurt, sotul meu este cercetat penal in stare de arest preventiv pentru savarsirea unor infractiuni. Dupa depunerea actiunii mele de divort s-a aplicat secehestru asigurator penal asupra tuturor bunurilor inculpatului,(desi sunt bunuri comune dobandite in timpul casatoriei).
Desfacerea casatoriei am solicitat-o prin acord, sotul neimpotrivindu-se hotararii mele , fiind dispus sa-mi cedeze totalitatea bunurilor comune.
Intrebarile mele sunt :
1. este posibil partajul prin intelegere in aceasta situatie, cand s-a aplicat sechestru asigurator?
2. in situatii comune, fara existenta acestui sechestru, sotul poate renunta de buna-voie la toate bunurile in favoarea mea? instanta permite acest lucru?
Va multumesc.
heloo?nu poate nimeni sa ma sfatuiasca?:(