Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nelamurire legata de divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nelamurire legata de divort

suntem sot si sotie casatorit intr-o tara a Uniunii Europene.In Romania suntem eu dintr-un oras,el din alt oras.Dupa ce ne vom intoarce acasa definitiv,in caz de divort,unde trebuie inaintata cererea?si cum se va face partajul bunurilor,tinand cont de faptul ca eu am lucrat ilegal sapte ani si nu pot demonstra cu acte banii castigati lunar?voi avea dreptul legal la bunurile achizitionate in aceasta perioada daca sotul nu va recunoaste munca mea de aici?multumesc
bunurile dobandite in cursul casatoriei sunt bunuri comune... deci da, vei avea dreptul
Cererea de divorţ este de competenţa judecătoriei în circumscripţia căreia se află cel din urmă domiciliu comun al soţilor. Dacă soţii nu au avut domiciliu comun sau dacă niciunul din soţi nu mai locuieşte în circumscripţia judecătoriei în care se află cel din urmă domiciliu comun, judecătoria competentă este aceea în circumscripţia căreia îşi are domiciliul pârâtul, iar când pârâtul nu are domiciliu în ţară, este competentă judecătoria în circumscripţia căruia îşi are domiciliul reclamantul.

Bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune, instanta in caz de partaj va tine cont de contributia fiecaruia dintre soti.
dar daca sotul meu va cere demonstarea cu acte a veniturilor fiecaruia?am inteles ca se poate asa ceva.si cum eu nu am avut posibilitatea de a lucra legal,ce as putea face?se tine cont in instanta de minca la "negru"?
Daca amandoi va veti intoarce acasa, astfel incat Romania va deveni locul resedintei obisnuite, atunci vor fi competente instantele romane.
Contributia sotilor la dobandirea bunurilor comune se poate dovedi cu orice mijloc de proba (sub rezerva de a nu ne fi povestit natura bunurilor si locul situarii lor).
va multumesc!