Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bonuri impozitare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bonuri impozitare

mai nou stiu ca se impoziteaza bonurile de masa.
Dar la noi la societate se avdauga ca voloare in bani la salariu brut dupa care se impoziteaza
Intrebarea este daca din valoarea bonurilor de masa se plateste
Somaj, CASS si CAS?
Buna seara
Nu se retine decat impozitul de 16%.
Buna seara
Va multumesc pentru raspuns.
vreau sa stiu daca egzista o lege care face referire la acest lucru?
Va multumesc anticipat!
sigur ca da
- pentru afirmatia ca nu se aplica taxele sociale asupra tichetelor de masa :

Art. IV
La data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă: ( din oug 58/2010)

b)se abrogă prevederile privind scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii stabilite potrivit art. 8 din Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 260 din 13 iulie 1998, cu modificările şi completările ulterioare. Prevederile privind scutirea de la plata contribuţiilor sociale obligatorii stabilite potrivit art. 8 din Legea nr. 142/1998, cu modificările şi completările ulterioare, rămân în vigoare.

Pentru afirmatia ca se impun cu 16%:

Asa era inainte in codul fiscal , la venituri neimpozabile , si de la 01.07.2010 tot og 58/2010 a abrogat acest text :
(la data 01-Jul-2010 Art. 55, alin. (4), litera A^2. din titlul III, capitolul III abrogat de Art. I, punctul 14. din Ordonanta urgenta 58/2010 )
b)tichetele de masa si drepturile de hrana acordate de angajatori angajatilor, în conformitate cu legislatia în vigoare;

Magda Staicu, Consultant fiscal