avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii oug 13 - urgent
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

oug 13 - urgent

Buna ziua, revin cu un subiect care a mai fost discutat pe forum , dar am unele nelamuriri.Am incadrat o persoana conform oug 13/2010, am obtinut adeverinta de la somaj, dar nu stiu sa calculez scutirile aerente la un salar de incadrare de 2520 lei, va rog sa ma ajutati.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 19:03, 3 Decembrie 2010
Buna ziua.
Art. 2
(1) Scutirea de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate de angajatori, potrivit legii, pentru persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) se acorda incepand cu luna urmatoare lunii stabilirii raporturilor de munca.

Deci
pensii 2520 * 20.8% = 524.16
Somaj 2520*0.5% = 12.60
Sanatate 2520 * 5.2% = 131.04
fond garantare 2520*0.25% = 6.30
Concedii medicale 2520 *0.85% = 21.42
Aciidente de munca si boli profesionele 2520 * procent caen

Cam asta este

multumesc pt.raspuns,dar eram nelamurita pentru ca in lege se face referire la salar minim brut pe tara
Nu trebuie sa faceti confuzie.

1. Art. 2 (1) Scutirea de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate de angajatori, potrivit legii, pentru persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) se acorda incepand cu luna urmatoare lunii stabilirii raporturilor de munca.

2.Art. 5 (1) Perioada prevazuta la art. 1 alin. (1) constituie stagiu de cotizare fara plata contributiei angajatorului.
(2) Pentru stabilirea si calculul indemnizatiei de somaj prevazute de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, se utilizeaza salariul de baza minim brut pe Tara garantat in plata in vigoare in perioada prevazuta la art. 1 alin. (1) pentru care angajatorii au beneficiat de scutirea de la plata contributiilor de asigurari sociale. In situatia in care stagiul de cotizare realizat potrivit alin. (1) este corespunzator unei fractiuni de luna, se utilizeaza salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata in vigoare in perioada respectiva, corespunzator fractiunii de luna.
Acum este in regula, dar eu am inteles ca scutirea pentru somaj si sanatate se calculeaza la 600 lei-salar minim brut iar cas la venitul brut.
In legatura cu aceste scutiri, am un angajat din data de 24.02.2010 care indeplineste conditiile pentru aplicarea oug 13 , dar pana la data de 25.10.2010 cand am primit adeverinta de la somaj , am depus declaratia 102 fara sa tin cont de aceste scutiri si s-a platit obligatiile salariale conform declaratiei 102.Acum salariata in cauza este in concediu de sarcina si lauzie ( incepand cu data de 15.10.2010), astfel ca trebuie sa fac declaratii 102 rectificative pe perioada 01.04.2010-30.09.2010 pentru a putea calcula scutirile., dar la finante nu vor sa-mi returneze suma achitata in plus, ci vor compensa cu obligatiile viitoare, dar acest lucru se va realiza in minim 12 luni.Ce sa fac ? Astept raspuns urgent.

Alte discuții în legătură

Despre oug 13/2010 alexandroni alexandroni Scutirile acordate angajatorului pentru o persoana luata din somaj se calculeaza la salariul de incadrare sau la salariul minim? Este scutit angajatorul si de ... (vezi toată discuția)
Oug 13/2010 jalina1982 jalina1982 Buna ziua. Va rog daca sa mi spuneti cum se contabilizeaza scutirea de contributii conform oug 13/2010, atat cele retinute de la salariat cat si cele datorate ... (vezi toată discuția)
Ordonanata 13 /2010 lenareg lenareg Cum se calculeaza si cum se contabilizeaza scutirile prevazute de ordonanta 13/2010 la un salar de incadrare de 720 si vechime de 5%? Declaratiile se ... (vezi toată discuția)