Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii oug 13 - urgent
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

oug 13 - urgent

Buna ziua, revin cu un subiect care a mai fost discutat pe forum , dar am unele nelamuriri.Am incadrat o persoana conform oug 13/2010, am obtinut adeverinta de la somaj, dar nu stiu sa calculez scutirile aerente la un salar de incadrare de 2520 lei, va rog sa ma ajutati.
Buna ziua.
Art. 2
(1) Scutirea de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate de angajatori, potrivit legii, pentru persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) se acorda incepand cu luna urmatoare lunii stabilirii raporturilor de munca.

Deci
pensii 2520 * 20.8% = 524.16
Somaj 2520*0.5% = 12.60
Sanatate 2520 * 5.2% = 131.04
fond garantare 2520*0.25% = 6.30
Concedii medicale 2520 *0.85% = 21.42
Aciidente de munca si boli profesionele 2520 * procent caen

Cam asta este

multumesc pt.raspuns,dar eram nelamurita pentru ca in lege se face referire la salar minim brut pe tara
Nu trebuie sa faceti confuzie.

1. Art. 2 (1) Scutirea de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate de angajatori, potrivit legii, pentru persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) se acorda incepand cu luna urmatoare lunii stabilirii raporturilor de munca.

2.Art. 5 (1) Perioada prevazuta la art. 1 alin. (1) constituie stagiu de cotizare fara plata contributiei angajatorului.
(2) Pentru stabilirea si calculul indemnizatiei de somaj prevazute de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, se utilizeaza salariul de baza minim brut pe Tara garantat in plata in vigoare in perioada prevazuta la art. 1 alin. (1) pentru care angajatorii au beneficiat de scutirea de la plata contributiilor de asigurari sociale. In situatia in care stagiul de cotizare realizat potrivit alin. (1) este corespunzator unei fractiuni de luna, se utilizeaza salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata in vigoare in perioada respectiva, corespunzator fractiunii de luna.
Acum este in regula, dar eu am inteles ca scutirea pentru somaj si sanatate se calculeaza la 600 lei-salar minim brut iar cas la venitul brut.
In legatura cu aceste scutiri, am un angajat din data de 24.02.2010 care indeplineste conditiile pentru aplicarea oug 13 , dar pana la data de 25.10.2010 cand am primit adeverinta de la somaj , am depus declaratia 102 fara sa tin cont de aceste scutiri si s-a platit obligatiile salariale conform declaratiei 102.Acum salariata in cauza este in concediu de sarcina si lauzie ( incepand cu data de 15.10.2010), astfel ca trebuie sa fac declaratii 102 rectificative pe perioada 01.04.2010-30.09.2010 pentru a putea calcula scutirile., dar la finante nu vor sa-mi returneze suma achitata in plus, ci vor compensa cu obligatiile viitoare, dar acest lucru se va realiza in minim 12 luni.Ce sa fac ? Astept raspuns urgent.