Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general despre oug 13/2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

despre oug 13/2010

Scutirile acordate angajatorului pentru o persoana luata din somaj se calculeaza la salariul de incadrare sau la salariul minim? Este scutit angajatorul si de plata comisionului la ITM ? Va multumesc
Buna ziua.
1. Scutirile se aplica la salariul realizat.
2. Pentru comisionul ITM nu este scutit
Baza lagala:
oug 13/2010
(3) In sensul prezentei ordonante de urgenta, prin notiunea de contributii de asigurari sociale se intelege contributia de asigurari sociale, contributia de asigurari pentru somaj, contributia de asigurari pentru accidente de munca si boli profesionale, contributia la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale, contributia pentru asigurari sociale de sanatate, inclusiv contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, datorate, potrivit legii, de angajatori.
La salariul realizat se aplica scutirile.deoarece in cazul in care nu mai indepliniti conditiile de scutire sunteti obligati la plata tuturor contributiilor pentru care ati fost scutit.
Atentie la declaratii legat de ordonanta 13/2010
As vrea si eu o parere cu privire la intocmirea declaratiei pt OG 13.La somaj am reusit,restul......
Multumesc
Buna dimineata.
Simona la care dintre declaratii te referi?