Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

in cat timp de la neplata debitului firmele sau bancile nu mai au dreptul sa te actioneze in judecata?
in cat timp se prescrie datoria conform legii?
3 ani, daca debitorul sau creditorul nu intreprind actiuni care intrerup termenul prescriptiei
deci daca in 2006 an incetat sa mai platesc un credit , ei acum nu mai au ce sa faca?
de fapt nici nu mi-au trimis nici o hartie!
nu prea mai au ce face
Termenul de prescriptie extinctiva reprezinta intervalul de timp stabilit de lege inlauntrul caruia se poate exercita dreptul la actiune in sens material,sub sanctiunea pierderii acestui drept
Decretul nr 167/1958 prevede ternen de prescriptie de 3 ani