Forum Discuţii juridice Executare silită investire cu formula executorie
Discuție deschisă în Executare silită

investire cu formula executorie

Contractul de credit bancar, care are mentiunea "prezentul contract reprezinta titlu executoriu", pentru a putea fi executat si inainte de cererea de incuviintare a executarii, mai trebuie investit cu formula executorie, conf. art. 374 C.pr.c.?
Va atasez speta:
[ link extern ]

@procmarci nu ne-ati spus initial despre acest aspect al spetei dvs. insa aveti posibilitatea formularii unei contestatii la executare si puteti invoca prescriptia dreptului de a cere executarea silita (art.405 C.proc civ.).

Instantele verifica, de regula, din oficiu acest aspect.