avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Libret economii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Libret economii

Buna ziua, am o intrebare : am un Libret de economii eliberat in 1988, pe care am o suma de bani .Mai este valabil? Va multumesc .
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 20:52, 20 Noiembrie 2010
de valabil, e valabil:)) ...

"Posesorii de librete CEC emise inainte de 1989 isi pastreaza libretele ca amintire, pentru ca banca, de stat, a refuzat sa le returneze banii. Dobanda era mica dar, trimestrial, la libretele de 5.000 de lei, cu castiguri in autoturisme, se faceau trageri la sorti cu castiguri in masini Dacia. Oficialii CEC au explicat ca deponentii nu mai au niciun ban in cont pentru ca a fost aplicat procesul de denominare. Altfel spus, suma de pe libret a fost transformata in lei noi prin taierea a 4 zerouri. Asadar, cei 5.000 de lei, care reprezentau doua salarii medii nete din anii 1980-1985, au fost transformati in…50 de bani. Despagubiri din partea statului, in valoare de 20.000 de lei, au fost acordate doar celor 37.000 de romani care au depus bani la CEC pentru achizitionarea de autoturisme Dacia, nu si celor care au pastrat banii in diverse depozite sau librete. Cu alte cuvinte, CEC sustine ca, daca o persoana avea 1.500 lei de pe pe un libret la revolutie, adica echivalentul a peste 100 de dolari, in anul 2010 suma pe care o mai are in cont este zero. S-a aplicat, o data, procesul de denominare, iar cei 1.500 de lei au devenit 15 bani, la care s-au adaugat comisioanele de administrare a contului.":stunned:


[ link extern ]

Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Noiembrie 2010
ContSters123067, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare depuneri cec Mihail_POPA Mihail_POPA Cum se pot recupera depunerile sumelor de bani pe \\"Librete de economii cu dobanda si castiguri\\" la C.E.C. inainte de 1989 ?!? De ce C.E.C.-ul nu a operat ... (vezi toată discuția)
Valabilitate instrumente economisire cec liviul68 liviul68 Sunt posesorul unor librete CEC \"cu dobanda pe termen\" si \"cu dobanda si castiguri in autoturisme\" emise in anul 1985. Doresc sa stiu daca in prezent mai ... (vezi toată discuția)
Care ar fi valoarea unui cec de 5000 lei din 1981 in zilele noastre? ANGEL978 ANGEL978 Buna ziua! In 1981 bunicii mi-au facut un cec in valoare de 5000lei de care probabil au uitat.Titulara cec-lui sunt eu,bunicul fiind imputernicit.Dupa ... (vezi toată discuția)