Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general obligatii PFA sanatate,pensii ,somaj
Discuție deschisă în Contabilitate în general

obligatii PFA sanatate,pensii ,somaj

Activez ca PFA , inainte de ordonanta 58(parca) aveam contracte (si plateam)
la sanatate,pensii,somaj - dupa aceea am depus lunar declaratii (numai la somaj)

acum ( octombrie 2010 ) ce obigatii am - declaratii / plati , ca de la finante nu au
stiut sa ma lamureasca

Multumesc .
Obligatia ca persoanele fizice autorizate sa plateasca contributiile pentru venituri de natura profesionala, asa cum prevedea OUG 58/2010 a fost eliminata odata cu intrarea in vigoare a actului normativ care modifica ordonanta (OUG 82/2010), acestea urmand sa faca plata contributiei conform Legii 19/2000 . Astfel, odata cu intrarea in vigoare a OUG 82/2010, persoanele fizice autorizate vor face plata contributiilor conform Legii 19/2000 privind sistemul public de pensii, adica la fel ca inaintea intrarii in vigoare a OUG 58/2010 .