avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general obligatii PFA sanatate,pensii ,somaj
Discuție deschisă în Contabilitate în general

obligatii PFA sanatate,pensii ,somaj

Activez ca PFA , inainte de ordonanta 58(parca) aveam contracte (si plateam)
la sanatate,pensii,somaj - dupa aceea am depus lunar declaratii (numai la somaj)

acum ( octombrie 2010 ) ce obigatii am - declaratii / plati , ca de la finante nu au
stiut sa ma lamureasca

Multumesc .
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 17:09, 22 Noiembrie 2010
Obligatia ca persoanele fizice autorizate sa plateasca contributiile pentru venituri de natura profesionala, asa cum prevedea OUG 58/2010 a fost eliminata odata cu intrarea in vigoare a actului normativ care modifica ordonanta (OUG 82/2010), acestea urmand sa faca plata contributiei conform Legii 19/2000 . Astfel, odata cu intrarea in vigoare a OUG 82/2010, persoanele fizice autorizate vor face plata contributiilor conform Legii 19/2000 privind sistemul public de pensii, adica la fel ca inaintea intrarii in vigoare a OUG 58/2010 .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cas si somaj la pfa? gaudisilviu gaudisilviu Mai este valabila legea care obliga PF sa achite lunar somajul si CAS-ul? Multumesc. (vezi toată discuția)
Oug 82/2010 in mo 638/10 septenbrie 2010 Alexandru Suteu Alexandru Suteu S-a modificat OUG 58/2010 . F important a fost eliminata litera f) de la Art.7, pct.2.1. din CF (vezi toată discuția)
Oug 58 pentru pfa kriss2304 kriss2304 Buna ziua! Din nou vin cu intrebari pentru ca noile modificari ne baga in ceata. As vrea sa stiu daca mie, ca traducator autorizat si cu contract de prestari ... (vezi toată discuția)