Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... plata pensii recalculate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

plata pensii recalculate

Prin decizia 85875/23.09.2010 am fost instiintata de recalcularea pensiei incepind cu data de 01.07.2005 potrivit HG 550/2005.
Am primit diferenta de bani aferenta modificarii punctului de pensie de la 1.25564 la 1.80208 pentru 36 de luni in luna octombrie a.c.. In decizie scrie 'Plata drepturilor se va face conform prevederilor HG 550/2005, incepind cu data de 01.07.2005.' Pentru restul de 27 de luni (august 2008 - octombrie 2010) cind voi primi diferenta de bani?
1)Aceasta decizie a fost emisa in urma unei cereri de recalculare in care ati depus acte doveditoare de natura a modifica elementele avute in vedere la determinarea punctajului mediu anual recalculat ?
2)Sau a fost emisa in urma unei hotarari judecatoresti?
In cazul 1 plata restantelor se face cu respectarea termenului general de prescriptie care este de 3 ani(art.7(5)si(6)din O.U.G.4/2005 modificat prin legea 262/2008 privind recalcularea pensiilor.In cazul de fata tind sa cred ca este varianta 2 si atunci trebuie respectata decizia instantei de judecata.Plata restantelor se face intr-o singura transa.Dar de unde stiti ca restanta este pentru 36 luni?scrie undeva asa ceva,ati facut vre-o aplicatie si stiti ce suma trebuie sa primiti? Poate mai aveti si alte elemente ajutatoare.O seara buna.
Multumesc foarte mult pentru lamuriri dar mai ales pentru promptitudine.
Decizia a fost emisa in urma cererii de recalculare, deci cazul 1. Numarului de luni pentru care mama mea a primit diferenta de bani am calculat-o avind toate datele inscrise pe decizie (punctajul vechi, cel recalculat si suma primita) in plus o doamna draguta de la casa de pensii sector 5 mi-a confirmat acest lucru. Nu stiam insa ca termenul de prescriptie este de 3 ani. Inca o data va multumesc pentru lamuriri.
Cand ati inregistrat(cu ce data)cererea de recalculare,pentru a incerca eu o aplicatie asupra restantelor primite?
Se pare ca aceasta recalculare s-a facut din oficiu. Mamam mea nu-si aminteste sa fi facut vre-o cerere de recalculare.
Eu va dau rezultatul unei aplicatii facute de mine careia i-am facut o singura verificare.Suma neta este de 11.416 lei(pe care numai daca doriti o comfirmati).In mod normal ar trebui sa o mai verific de 2-3 ori.Dar acesta numai in cazul in care spuneti ca ar fi vorba de ceva diferente intre aplicatia mea si ceea ce ati primit.