Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... plata pensii recalculate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

plata pensii recalculate

Prin decizia 85875/23.09.2010 am fost instiintata de recalcularea pensiei incepind cu data de 01.07.2005 potrivit HG 550/2005.
Am primit diferenta de bani aferenta modificarii punctului de pensie de la 1.25564 la 1.80208 pentru 36 de luni in luna octombrie a.c.. In decizie scrie 'Plata drepturilor se va face conform prevederilor HG 550/2005, incepind cu data de 01.07.2005.' Pentru restul de 27 de luni (august 2008 - octombrie 2010) cind voi primi diferenta de bani?
Am facut aplicatia,dar astept la randul meu o informatie legata de impozitarea pensiilor in intervalul 01/07/2005-31/12/2008.In urma aplicatiei apare o diferenta, nu foarte mare,pe care nu o postez,pana nu primesc acea informatie,pentru verificare.

Suma restanta pe care trebuia sa o primiti pe toata perioada de 5 ani si 4 luni(iulie 2005-octombrie 2010)este de 7510 lei net.Calculul se face ca si diferenta intre pensia aferenta punctajului 1,48841(cea primita) si 1,80208(cea care trebuia sa o primiti) pe intervalul 01/07/2005-30/06/2007,apoi la fel intre 1,57032 si 1,80208 pe intervalul 01/07/2007-31/10/2010.Asadar 7510-6297=1213 lei diferenta ramasa neincasata(neachitata).Am dat drumul la rezultatul aplicatiei,fara sa mai astept informatiile cerute de mine.Din acest moment v-om comunica numai prin mesaje private.Rog mare atentie la ele.Da-ti O.k. daca ati inteles.O seara buna.

O precizare foarte importanta:Vorbim de un pensionar sau de o pensionara ?
Carp Mircea, utilizator
Am recitit mesajele si acum am observat ca este totusi vorba despre o pensionara.Nu degeaba pusesem intrebarea,daca vorbim de un pensionar(eu fiind mai mult decat convins ca despre el este vorba) sau de o pensionara.Si chiar aici este marea problema care a condus la emiterea deciziei din 23/09/1010.Toate datele conduceau catre un pensionar.Sa aduc si probe:La aplicarea O.U.G.19/2007 15,46800:30 de ani(stagiul complet de cotizare barbati)=0,51560.17,59522:30 =0,58651.Sa reamintesc faptul ca dreptul la pensie a fost deschis in anul 1985 cand stagiul complet de cotizare era 30 de ani pentru barbati si 25 de ani pentru femei.Asadar in acest caz,pentru a aduce noi probe la afirmatiile mele va rog sa postati:stagiul complet(si nu total) de cotizare din decizia cu punctajul mediu anual de 1,48841 si stagiul complet de cotizare din decizia cu punctajul mediu anual de 1,57032.Deasemenea si stagiul complet de cotizare din decizia cu punctajul mediu anual de 1,80208(fiindca si aici sunt probleme).As mai avea nevoie de punctul f) Total puncte (a+b+c+d+e)din ultimul buletin de calcul.O seara buna.

Cititi mesajul privat.O zi buna.
Carp Mircea, utilizator
Buna ziua,
Da, si eu am fost nedumerita de ce pe o decizie stagiul complet este de 30 de ani si pe alta de 25.
Lucrurile stau asa:
Decizia din 30.06.2005 stagiul complet este de 30 de ani iar punctajul mediu este de 1.49941
Decizia din 01.07.2007 stagiul complet este de 30 de ani iar punctajul mediu este de 1.57032
Decizia din 23.09.2010 stagiul complet este 25 de ani iar ounctajul mediu este de 1.80208
Buletinul de calcul atasat acestei decizii are data evaluarii 23.09.2010 dar data buletinului de calcul este de 23.03.2005.
desfasurat buletinul este:
a) 41.74735
b) 3.23491
c) 0.06969 (62 barbati, 57 femei)
d) 0.0
e) 0.0
f) 45.05196
g) stagiul complet 25 ani
h) puctaj mediu 1.80208
precizez inca o data ca este vorba despre o pensionara iar plata se va face conform HG 550/2005 incepind cu 01.07.2005
Sper sa va fi dat toate informatiile solicitate
O zi buna va doresc
Acum s-au cam lamurit lucrurile.De ce s-a folosit pana acum stagiu complet de cotizare de barbat(este o necunoscuta) .Pe 23/09/2010(cam tarziu totusi)si-au reparat greseala(care mie imi lasa niste indoieli(semne de intrebare)asupra calculelor.Sa ma explic:1,57032 x 30 stagiul complet de cotizare= 47,10960 puncte pe intreaga activitate(atatea puncte au intrat in calculul acestui punctaj mediu).47,10960:25=1,88438 este punctajul mediu anual(in loc de 1,80208) care trebuia sa apara in decizia din 23/09/2010.De ce apar doar 45,05196 puncte in loc de 47,10960 si punctajul mediu anual de 1,80208 in loc de 1,88438 este iarasi o problema de lamurit.Ati strecurat de aceasta data o mica eroare:Punctajul mediu anual din decizia din 30/06/2005 ar trebui sa fie de 1,48841 si nu de 1,49941.Rog sa precizati care este corect,fiindca le-ati postat pe amandoua.Eu zic ca primul este corectRog sa postati si punctul (f) din buletinul de calcul al decizei din 30/06/2005,decizia din 01/07/2007 neavand buletin de calcul..Rog sa raspundeti la mesajul meu privat.O zi buna.
Doamna, in 2005, cand pensia mamei dvs. a fost recalculata conform OUG nr. 4/2005, casa de pensii a gresit si a determinat punctajul mediu anual in functie de un stagiu complet de cotizare de 30 de ani in loc sa utilizeze un stagiu complet de cotizare de 25 de ani, asa cum prevede HG nr. 1550/2004.
[ link extern ]

Stiu ca nu va consoleaza acest lucru, dar zeci de mii de dosare de pensie au fost gresit recalculate in 2005, intrucat aplicarea OUG nr. 4/2005 s-a facut cu personal care nu avea pregatire in domeniul pensiilor si foarte repede, din motive electorale (din nefericire, asta este realitatea).

Emiterea deciziei din septembrie 2010 nu are legatura cu adeverintele depuse de mama dvs. in aprilie 2005 la casa de pensii, ci cu determinarea punctajului mediu anual in functie de un stagiu complet de cotizare de 25 de ani. Determinarea punctajului mediu anual si a diferentelor de pensie se face cu ajutorul unui program. Probabilitatea ca acest program sa gresesca atunci cand doar se modifica stagiul complet de cotizare este zero.

Diferentele de pensie sunt impozitate, potrivit Codului fiscal, inca din 2004, din acestea retinandu-se si CASS de la intrarea in vigoare a Legii nr. 95/2006. Ele se acorda cu respectarea termenului general de prescriptie de 3 ani prevazut de Decretul nr. 167/1958 (acesta este termenul de prescriptie in privinta drepturilor de pensie).

Interventie moderator

Carp Mircea a scris:
Din acest moment v-om comunica numai prin mesaje private.Rog mare atentie la ele.Da-ti O.k. daca ati inteles.

Carp Mircea a scris:
Rog sa raspundeti la mesajul meu privat

Despre mesajele private se discuta prin intermediul acestora. Desi v-am rugat sa cititi regulamentul de postare, nu cred ca ati facut-o. Acesta este un forum, dedicat discutiilor in principal pe teme juridice. Nimeni nu poate fi obligat sa raspunda mesajelor dvs. private si nici nu poate fi conditionat de aceste raspunsuri.

Urmatoarele mesaje care vor contine fraze si / sau propozitii ca cele citate vor fi sterse, indiferent de continutul mesajelor.

Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic