Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuzul angajatorului de a inregistra o plangere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuzul angajatorului de a inregistra o plangere

Ma confrunt cu urmatoarea problema:

Deoarece am refuzat sa imi dau demisia, angajatorii mei au inceput un poces de "iti aratam noi ca te facem sa pleci orium". Prin urmare, mi-au taiat e-mailul de firma, internetul, telefonul etc. iar sicanele continua.

In vederea actionarii in instanta (eu incalcat deja 3 drepturi ale angajatului prevazute in codul muncii si in regulamentul intern), la sfatul avocatului meu am intocmit plangeri pentru toate aceste probleme, adresate angajatorului.

imi este insa imposibil sa le inregistrez astfel incat sa fie valabile in instanta. Colega mea responsabila cu registrul de plangeri refuza categoric sa le inregistreze cu semnatura de primire si stampila firmei. I-am explicat, evident, ca un simplu numar de ordine nu valideaza juridic acele documente, insa, amenintata de management, refuza orice colaborare.

Intrebarea mea este: prin ce mijloace as putea inregistra aceste reclamatii? Am fost sfatuita de catre avocatul meu sa le expediez prin scrisoare recomandata, si voi face acest lucru. Insa, din moment ce nu pot dovedi continutul acelei scrisori, exista semne de intrebare asupra valabilitatii in instanta a acestor reclamatii. Am aflat de pe internet despre posibilitatea trimiterii prin fax sau prin notificare prin executor judecatoresc, insa nu-mi este clar daca aceste metode sunt mai potrivite. Scopul meu este de a-mi construi un dosar solid.

A mai fost cineva in acesta situatie si mi-ar putea da un sfat?
Multumesc foarte mult pentru ajutor.
Poti folosi urmatoarele variante, pe care ti le-a spus si avocatul tau :
1. scrisoare recomandata cu confirmare de primire sau printr-un curier rapid
2. prin fax
3. prin intermediul executorului judecatoresc.

Toate aceste variante sunt bune. Eu as merge prin executor judecatoresc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
andreeapopescu a scris:

Ma confrunt cu urmatoarea problema:

Deoarece am refuzat sa imi dau demisia, angajatorii mei au inceput un poces de "iti aratam noi ca te facem sa pleci orium". Prin urmare, mi-au taiat e-mailul de firma, internetul, telefonul etc. iar sicanele continua.

In vederea actionarii in instanta (eu incalcat deja 3 drepturi ale angajatului prevazute in codul muncii si in regulamentul intern), la sfatul avocatului meu am intocmit plangeri pentru toate aceste probleme, adresate angajatorului.

imi este insa imposibil sa le inregistrez astfel incat sa fie valabile in instanta. Colega mea responsabila cu registrul de plangeri refuza categoric sa le inregistreze cu semnatura de primire si stampila firmei. I-am explicat, evident, ca un simplu numar de ordine nu valideaza juridic acele documente, insa, amenintata de management, refuza orice colaborare.

Intrebarea mea este: prin ce mijloace as putea inregistra aceste reclamatii? Am fost sfatuita de catre avocatul meu sa le expediez prin scrisoare recomandata, si voi face acest lucru. Insa, din moment ce nu pot dovedi continutul acelei scrisori, exista semne de intrebare asupra valabilitatii in instanta a acestor reclamatii. Am aflat de pe internet despre posibilitatea trimiterii prin fax sau prin notificare prin executor judecatoresc, insa nu-mi este clar daca aceste metode sunt mai potrivite. Scopul meu este de a-mi construi un dosar solid.

A mai fost cineva in acesta situatie si mi-ar putea da un sfat?
Multumesc foarte mult pentru ajutor.

Numarul de inregistrare nu este chiar nimic chiar daca nu va da o confirmare semnata si stampilata. Persoana de la registratura poate nu are drept de detinere si utilizare a stampilei societatii.
Plangerea poate fi trimisa poastal cu confirmare de primire pe care se mentioneaza continutul scrisorii. In proces va trebui sa arate continutul scrisorii ca dovada ca este altceva decat ceea ce sustine reclamantul ca a trimis.
Incalcarile obligatiilor angajatorului trebuie sa se refere la obligatii asumate prin CIM sau date de lege, astfel daca se invoca lipsirea de telefon sau acces la internet aceste drepturi sa fi fost inscrise in CIM, nu sunt drepturi date prin lege etc.
treceti la urmatorul organ competent in "aspirarea" reclamatiilor > adica ITM
Daca alegi sa trimiti prin fax, seteaza aparatul de pe care trimiti sa-ti dea o confirmare privind efectuarea transmiterii la nr.....
Va multumesc mult pentru sfaturi.