Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

buna seara,am si eu o intrebare pe care o pun in numele unei prietene de ale mele. sunt casatorita din 2006 si avem un copil de 4 ani.nu avem proprietati impreuna,doar bunuri.intrebarea este: pot parasi domiciliul daca inca nu am inceput demersurile pt divort?sau in timpul demersurilor?multumesc
Da, puteti pleca din domiciliu, indiferent daca actiunea de divort a fost sau nu depusa.
puteti pleca dar cu minorul.
multumesc frumos pt raspunsuri.problema ar fi urmatoarea: am consultat o avocata, care initial mi-a zis ca pot parasi impreuna cu copilul domiciliul chiar daca inca nu am inceput procedurile, dar ulterior mi-a zis ca nu mai pot pleca decat dupa inceperea procedurii de divort.eu nu stiu ce sa mai cred.cum ar fi mai bine?iar bunurile sunt toate luate pe numele meu prin credit si pot dovedi,pot sa le iau inainte de procedura de divort?
va rog frumos, daca poate cineva sa imi raspunda la intrebarea de mai sus.sunt intr-o mare dilema si nu stiu ce sa fac.sa imi caut un alt avocat?avocata la care ma duc ma tot amana.nu vreau sa imi pierd copilul.ma poate baga sotul la parasire de domiciliu?cam care ar fi costul unui divort?si cat costa consultatiile la avocat normal?daca ma poate cineva ajuta...
Deci puteti pleca impreuna cu minorul si daca s-a depus actiunea si daca nu.
Nimeni nu poate fi obligat sa ramana in domiciliul comun pe parcursul unui proces de divort si a unuia de partaj, daca convietuirea devine imposibila ori de obicei , dupa depunerea actiunii de divort si primirea citatiei de catre parat, viata devine un calvar in doi, ca sa nu mai vorbesc de o expunere inutila la scandaluri, agresiuni fizice si verbale care de obicei se acutizeaza.
Cu privirea la bunuri, chiar daca ele sunt cumparate in timpul casatoriei, pe numele dvs. prin credit, ele sunt tot bunuri comune, iar situatia acestora va fi reglementata printr-un partaj de bunuri comune.
Daca tineti neaparat sa plecati cu ele, este necesara inventarierea lor si semnarea unui proces- verbal in prezenta a 2 martori, identificati cu Ci si adresa si evident semnatura sotului.
In caz contrar va puteti trezi cu o plangere pe furt intre soti.
Motivele plecarii din domiciliu le veti proba in cadrul procesului de divort , parasirea de domiciliu nefiind incriminata nici civil si nici penal.
Onorariul pentru divort cat si pentru partaj se stabileste in functie de criteriile stabilite in Statutul profesiei de avocat.
Schimbati avocatul daca va tot amana, nu exista motive in a amana un client.
Ma gandesc ,ca aceasta sita se va cerne la un moment dat si ca vor ramane in profesie doar cei care merita cu adevarat.:luck:
MARTA SIMONA PETRE, Avocat