Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Anii facultate considerati ani de experienta in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Anii facultate considerati ani de experienta in munca

Buna ziua,

Recent mi-a indicat cineva ca exista posibilitatea ca anii de facultate sa fie reportati ca ani de experienta in munca.
Imi puteti indica legea/HG unde este specificat acest lucru?
Exista anumite conditii, cum se procedeaza ca sa fie inregistrati la ITMB?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Sunt considerati vechime in munca pentru pesie, nu experienta in profesie.
Constituie stagiu de cotizare asimilat perioada in care s-a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora.
Anii de facultate se iau in calcul la pensie, nicidecum ca vechime in munca.
perioada in care ati urmat cursurile unui facultati nu constituie experienta in munca
si facultatea la f.f. constituie vechime pt.pensie?
Numai daca ati urmat la zi cursurile unei facultati, atunci perioada aceasta este considerata stagiu de cotizare asimilat si se ia in calcul al stabilirea pensiei.

Daca in timp ce ati urmat cursurile unei facultati la F.F. ati fost incadrat cu c.i.m. sau ati avut incheiat un contract de asigurare cu Casa de Pensii , perioada lucrata sau cea in care ati avut incheiat contractul de asigurare se ia in calcul si nu anii de facultate.