Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA infiintata dupa disponibilizare primeste ajutor de ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA infiintata dupa disponibilizare primeste ajutor de somaj?

O persoana careia postul intr-o societate i s-a restructurat si a fost disponibilizat, se inregistreaza ca PFA, mai poate beneficia de somaj ?
Poate beneficia de indemnizatie de somaj daca realizează din activităţi autorizate venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă, în vigoare.
Valoarea indicatorului social de referinţă este de 500 lei.