avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... RATA INFLATIEI/LEGEA 290/2003
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

RATA INFLATIEI/LEGEA 290/2003

Buna ziua,
In iulie 2007 am primit o Hotarare a Comisiei Judetene ptr aplicarea Legii 290/2003.
In august 2007 am depus cerere la ANRP de efectuare a platii despagubirilor (care trebuia efectuata in 2 transe pe parcursul a 2 ani consecutivi).
In septembrie 2009 i-am actionat in instanta si instanta a stabilit ca ANRP-ul sa-mi efectueze plata despagubirilor de la data nasterii dreptului pana la data efectuarii platii despagubirilor.
Presupunand ca in noiembrie 2010 imi v-a efectua plata intrebarea este:
CARE ESTE PERIOADA PTR CARE SE CALCULEAZA INFLATIA:
-AUGUST 2007-OCTOMBRIE 2010?
-DECEMBRIE 2007-OCTOMBRIE 2010?
-SAU CE PERIOADA?
Cu multumiri

Cel mai recent răspuns: sorincapitanescu , utilizator 15:04, 27 Noiembrie 2010
Buna ziua,
ANRP-ul mi-a facut plata in 15 nov 2010 direct in contul din cererea din aug 2007 (Hotararea Comisiei Judetene a fost data in iulie 2007) astfel:
-suma despagubirii (care trebuia data in 2 transe in 2 ani consecutivi fata de august 2007) + indicele de inflatie august 2007-octombrie 2010.
AU PROCEDAT CORECT CU CALCULUL INFLATIEI? (NU TREBUIA IULIE, DECEMBRIE, etc)?
Executorul judecatoresc la care am apelat in 29.07.2010 a solicitat incuviintarea Judecatoriei sect. 2, care i-a acordat-o in sedinta din 15.10.2010, in 03.11.2010 a facut 2 procese verbale de calcul: unu ptr plata despagubirilor+inflatiei (dar acesta a solicitat inflatia ptr perioada decembrie.2007-septembrie 2010) si al doilea p.v. de calcul comision de executare (noi daduseram o suma mica ca avans, urmand ca restul sa-l ia in momentul executarii) pe care le-a trimis prin posta (+SOMATIA), iar ANRP-ul a primit somatia pe 08.11.2010 (data postii). Insa pe 15.11.2010 au facut transferul direct in contul mamei si raspunzandu-i Executorului ca au efectuat plata despagubirilor+inflatia de bunavoie, si nu in urma executarii.
INTREBARI:
-au procedat corect ANRP-ul sau nu? (eu in 25.10.2010 depusasam o noua actiune la TB prin care solicitam amendarea cu 20% din salariu minim ptr vicepresedintele ANRP-ului+daune cominatorii de 100 ron/zi si care avea termen pe 22.11.2010, plus ca in august 2010 le depusasam o NOTIFICARE prin care le solicitam sa respecte Hotararea Judecatoreasca si sa nu mai aiba in vedere solicitarea de revocare a Hotararii Comisiei Judetene pe care le-o facuse Comisiei in decembrie 2009 in timpul procesului).
-cine au calculat/solicitat inflatia in mod corect?
-executorul mi-a solicitat sa dau eu diferenta de onorariu catre dansul (spunandu-mi ca oricum ANRP-ul a dat bani mai multi, leganduse de nu stiu ce aart. din Legea 290 care stabileste data de referinta pt inflatie luna decembrie, in speta anul 2007) m-a pus sa fac o cerere catre dansul prin care sa specific ca ANRP a efectuat despagubirile+inflatia (fara sa specific suma) si nu a efectuat plata onorariului executorului si in consecinta sa-i solicit executarea ANRP-ului pt aceasta suma, spunandu-mi ca face direct solicitare la Trezorerie pe cont pt suma (v-a dura 2 saptamani)+v-a mai sta 2 saptamani in contul executorului, urmand ca in decurs de aproximativ 1 luna sa-mi restuie onorariul pe care i l-am dat eu! A procedat corect? :neutral:
Cu multumiri ptr raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita a anrp-ului pe legea 290/2003 sorincapitanescu sorincapitanescu Buna ziua, In iulie 2007 am primit o Hotarare a Comisiei Judetene ptr aplicarea Legii 290/2003. In august 2007 am depus cerere la ... (vezi toată discuția)
Legea 290/2003 ni_leta ni_leta Buna ziua Am rugamintea daca ma poate ajuta cineva. Incerc sa sintetizez: 1. anul 2003 - am depus cererea la Prefectura insotita de inscrisurile ... (vezi toată discuția)
Intrebare dosar legea 290 / 2003 chirila12 chirila12 Buna ziua, am primit saptamana asta prima transa de bani de la ANRP pentru un dosar legea 290 depus la ei din august 2007, si spre surprinderea mea suma era ... (vezi toată discuția)