avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... condamnare cu suspendare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

condamnare cu suspendare

daca dupa o sentinta definitiva esti gasit vinovat si primesti o pedeapsa cu suspendare te poti intoarce la vechea profesie chiar daca fapta a fost savarsita in cadrul acesteia? fata este de coruptie si profesia este legata de stat, bugetar.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 01:00, 28 Noiembrie 2010
Cititi ce scrie in hotarare.
inca nu s-a dat hotararea definitiva.vroiam sa stiu care ar fi posibilitatile.
vroiam sa stiu daca condamnarea la o pedeapsa cu suspendare obliga instanta sa impuna si pedeapsa asta.
sunt sanse foarte mari sa se interzica exercitarea acelei profesiii. De fapt daca infractiunea a fost facuta in legatura cu acea profesie, cu siguranta exercitiul ei va fi prohibit
Ultima modificare: Vineri, 26 Noiembrie 2010
Adrian Stan, Avocat
Adi Stan a scris:

sunt sanse foarte mari sa se interzica exercitarea acelei profesiii. De fapt daca infractiunea a fost facuta in legatura cu acea profesie, cu siguranta exercitiul ei va fi prohibit


Si eu sunt de aceeasi parere doar ca trebuie sa citeasca hotararea.
Daca instanta va omite sa se pronunte se va declara apel de parchet si veti risca sa se ajunga la o pedeapsa cu executare...

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Intrebare aurel71 aurel71 va rog sa-mi explicati si mie ce inseamna " nu a fost condamnat definitiv pt. savarsirea de infractiune " multumesc dar vreau pe intelesul unui om de rind ... (vezi toată discuția)
Consum/trafic de droguri vlady_alive vlady_alive ce parere aveti despre arestarea unui tanar de 19 ani care a fumat cu prietenii la chefuri cate o tigara-doua de hasis..(fara a le cere vreun ban in ... (vezi toată discuția)
Functionar public - suspendat mjion mjion Sunt functionar public si am fost suspendat din functie conf.art 94 alin.1 litera m, din legea 188/1999. Am fost trimis in judecata pentru presupuse fapte de ... (vezi toată discuția)