Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... condamnare cu suspendare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

condamnare cu suspendare

daca dupa o sentinta definitiva esti gasit vinovat si primesti o pedeapsa cu suspendare te poti intoarce la vechea profesie chiar daca fapta a fost savarsita in cadrul acesteia? fata este de coruptie si profesia este legata de stat, bugetar.
Cititi ce scrie in hotarare.
inca nu s-a dat hotararea definitiva.vroiam sa stiu care ar fi posibilitatile.
vroiam sa stiu daca condamnarea la o pedeapsa cu suspendare obliga instanta sa impuna si pedeapsa asta.
sunt sanse foarte mari sa se interzica exercitarea acelei profesiii. De fapt daca infractiunea a fost facuta in legatura cu acea profesie, cu siguranta exercitiul ei va fi prohibit
Adrian Stan, Avocat
Adi Stan a scris:

sunt sanse foarte mari sa se interzica exercitarea acelei profesiii. De fapt daca infractiunea a fost facuta in legatura cu acea profesie, cu siguranta exercitiul ei va fi prohibit

Si eu sunt de aceeasi parere doar ca trebuie sa citeasca hotararea.
Daca instanta va omite sa se pronunte se va declara apel de parchet si veti risca sa se ajunga la o pedeapsa cu executare...

avocat Claudiu Lascoschi