Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... intrebare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

intrebare

va rog sa-mi explicati si mie ce inseamna " nu a fost condamnat definitiv pt. savarsirea de infractiune " multumesc dar vreau pe intelesul unui om de rind intra aici si cea cu suspendare????????
aurel71, utilizator
Prin expresia "nu a fost condamnat definitiv pt. savarsirea de infractiune" intelegem faptul ca persoana care are calitatea de inculpat in procesul penal a fost judecata in prima instanta (fond) unde a primit o anume condamnare, insa nu definitiv, adica are posibilitatea de a continua procesul prin exercitarea unei cai de atac (recurs, apel, etc), iar cand se va pronunta o sentinta (decizie) definitiva inseamna ca procesul se incheie (avand autoritate de lucru judecat), in sensul ca o persoana nu poate fi judecata de 2 ori pt aceeasi fapta (non bis in idem).
jurist_nedin a scris:

Prin expresia "nu a fost condamnat definitiv pt. savarsirea de infractiune" intelegem faptul ca persoana care are calitatea de inculpat in procesul penal a fost judecata in prima instanta (fond) unde a primit o anume condamnare, insa nu definitiv, adica are posibilitatea de a continua procesul prin exercitarea unei cai de atac (recurs, apel, etc), iar cand se va pronunta o sentinta (decizie) definitiva inseamna ca procesul se incheie (avand autoritate de lucru judecat), in sensul ca o persoana nu poate fi judecata de 2 ori pt aceeasi fapta (non bis in idem).

=D> Foarte corect! Sunt perfect de acord cu dvs!

Da, expresia "nu a fost condamnat definitiv pentru savarsirea de infractiune" , adica in cazul unui proces penal in care a fost inculpat, deci a fost trimis in judecata, in prima instanta primeste o condamnare. Aceasta condamnare nu este definitiva si persoana mai are cai de atac si numai dupa ce instantele de apel si recurs vor pronunta o sentinta definitiva, procesul in care este inculpat se va incheia.

Daca s-a prununtat o hotarare judecatoreasca penala incercati sa copiati de la condica ce scrie si sa expuneti aici.
E mult prea greu sa va lamurim altfel.

avocat Claudiu Lascoschi