Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 221/2009

Buna seara!
Va rog sa-mi dati si mie o indrumare referitor la aplicabiliatea acestei legi. Din cate am aflat Curtea Constitutionala s-a pronuntat la sfarsitul lunii trecute, considerand neconstitutionala ordonanta care limita despagubirile catre fostii detinuti politici la maxim 10.000 euro, dar tot atunci a considerat si art.5 alin 1, lit. a) ca fiind neconstitutional, in principiu motivand ca aceasta lege este o reglementare paralela cu legea 118/1990.
Tatal meu este fost detinut politic cu o condamnare de 5 ani, confiscarea totala a averii, eliberat cu mentiunea de a nu parasi domiciliul 1 an dupa eliberare. Tocmai am apelat la un cabinet de avocatura pentru a depune o plangere in baza legii 221/2009.
Intrebarea mea este: in conditiile discutate de Curtea Constitutionala, are rost sa merg mai departe? Poate tatal meu spera sa aiba castig de cauza in instanta prin solicitarea de daune materiale?
Da, cu siguranta veti castiga , ramane de vazut cat ..
Av.Ioana Cazacu Bucuresti
In privinta daunelor materiale (avere confiscata, venituri nerealizate), se poate inca folosi de art.5 alin 1, lit. b) care produce inca efecte, nu a fost declarat neconstitutional.

In privinta daunelor morale, a disparut temeiul din LG 221/2009. Se poate deschide actiune pe dreptul comun dar practica instantelor e neunitara. Daca tatal dvs a decedat, si dumneavoastra o puteti face, insa daunele morale trebuie sa fie ale dumneavoastra, adica sa corespunda faptului ca imaginea / starea psihica au fost afectate de condamnarea abuziva a tatalui. Aveti o speta aici [ link extern ]
Multumesc celor care mi-au raspuns.