avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 202 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu si cuantum cotizare CAS
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu si cuantum cotizare CAS

Buna ziua,

Avand in vedere ca in legea nr. 19/2000, la art. 39, alin. 1, este stipulat ca,
incepand cu data de 01 04 2001, << Stagiul de cotizare se certifica asiguraţilor
anual, din oficiu, de către CNPAS, prin casele teritoriale de pensii >> si ca
aceasta certificare s-a facut doar in perioada 01 04 2001 – 31 12 2005, doresc,
conform acestei legi, sa fiu informat prin adresa asupra stagiului de cotizare
realizat in sistemul public de pensii din Romania si in continuare, incepand cu
data de 01 01 2006 si pana la 19 11 2009 cand societatea la care am lucrat a
intrat in insolventa.
Consider ca nu pot fi incadrat la aliniatul 2 al art. 39 [Stagiul de cotizare se certifica şi la cererea asiguraţilor, contracost, oricand in timpul anului. Tariful serviciului respectiv se stabileşte anual de CNPAS], avand in vedere ca nu s-a respectat aliniatul 1 al acestei legi.
Totodata, doresc:
1. Sa fiu informat prin scrisoare, care este cuantumul contributiei individuale
de asigurari sociale livrate lunar in baza declaratiei lunare privind evidenta
nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata [atat parte angajat
(contributia mea retinuta pe statul de plata) cat si parte angajator] pe tot
intervalul 01 04 2001 – 19 11 2009;
2. Sa mi se confime prin scrisoare, ca sumele inscrise in declaratiile lunare
privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre BASS
au fost depuse in banca.
Imi sunt necesare aceste date pentru a-mi evalua situatia contributiei mele la
sistemul public de pensii in vederea calculului dreptului cuvenit la o posibila
pensionare intr-un viitor nu prea indepartat.
Mentionez ca:
- pentru intervalul solicitat, detin fluturasii de salariu din care rezulta cotatia de participare parte angajat nu si parte angajator, dar vreau sa fiu sigur ca sumele sunt depuse complet.
- am depus Cartile de munca pentru scanare si acestea se afle in baza de date a CNPAS.
Deschid aceasta disutie pe forum pentru a putea fi indrumat la cine sa ma adresez, deoarece Casa Judeteana de Pensii nu imi da un raspu

Va multumesc pentru intelegere si sprijin,

Cu respect,
Ilie Budin

Alte discuții în legătură

Pensia (daca nu este platita contributia legala) Radu Victorita Aura Nicoleta Radu Victorita Aura Nicoleta Buna,am o nedumerire,daca firma la care lucrez eu nu plateste darile la stat,e vreo sansa sa nu-mi intre la vechime acea perioda?Firma fiind in faliment pentru ... (vezi toată discuția)
Activitate in conditii speciale - punctajul se majoreaza cu 50%? Carp Mircea Carp Mircea Cei care au lucrat in conditii speciale si si-au deschis dreptul la pensie in intervalele 01/04/2001 la 02/11/2008,apoi in intervalul 09/12/2008 la 31/12/2010 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata fara penalizari grigstav grigstav Sunt nascuta pe 5 noiembrie 1957,m-am angajat pe 26.04.1976 si am lucrat pana pe 26.07.1982 la grupa a-II-a 100%.Din 26.07.1982 am lucrat normal pana pe ... (vezi toată discuția)