Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna seara- decaderea din drepturi ale tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna seara- decaderea din drepturi ale tatalui

am si eu cateva intrebari si nelamuriri,vreau sa stiu daca pot decade p tatal baiatului meu din drepturi.noi nu suntem casatoriti,dar baiatul ii poarta numele...ne am despartit dar el nu se ocupa de baiat de nici un fel nici moral nici material....ma suna ma ameninta ca imi i a baiatul imi vorbeste urat....vreau sa stiu ce trebuie sa fac ca sa l dau in judecata ca sa si piarda orice drept asupra copilului pentru ca nu l merita
astept un raspuns
multumesc
Dvs. nu puteti sa il decadeti din drepturi pe tatal copilului,aceasta decadere intervenind in anumite conditii prevazute de C.fam.:
Art.109
Daca sanatatea sau dezvoltarea fizica a copilului este primejduita prin felul de exercitare a drepturilor parintesti, prin purtare abuziva sau prin neglijenta grava in indeplinirea indatoririlor de parinte ori daca educarea, invatatura sau pregatirea profesionala a copilului nu se face in spirit de devotament fata de Romania, instanta judecatoreasca, la cererea autoritatii tutelare, va pronunta decaderea parintelui din drepturile parintesti.
Citarea parintilor si a autoritatii tutelare este obligatorie.

Art. 110
Decaderea din drepturile parintesti nu scuteste pe parinte de indatorirea de a da intretinere copilului.