Forum Discuţii diverse Discuţia la modă protectia copiilor in scoala
Discuție deschisă în Discuţia la modă

protectia copiilor in scoala

Buna ziua!
Este normal ca intr'un liceu,pe motivul ca pestii stau la porta liceului pentru a racola adolescentele, sa fie platiti cei de la paza din banii parintilor?
Ni s'au cerut bani pentru lucrul asta , in timp ce cu banii contribuabililor se fac alte chestii mult mai ,,importante''?
Daca securitatea copiilor dv. vi se pare prea scumpa, la 1-10 ron/luna, e cam greu de discutat pe subiectul "normalitate".
Banii despre care vorbiti dv., din bugetul local, nu mai ajung decat pana la 01 ian.
Ziceți că vi s-au cerut bani, normal ar fi fost să vă și consulte cu privire la această taxă. Pe de altă parte eu aș da bani și numai să văd că se încuie poarta școlii. E ca pe bulevard acolo. Ce poate să facă elevul de serviciu care își pierde o zi de cursuri și poate mai și îngheață pe holul de la intrare, dacă dă nas în nas cu vreun infractor? O fi criză, da e vorba de copiii noștri. Nu e loc de strâns cureaua.
sd2010 a scris:

Ziceți că vi s-au cerut bani, normal ar fi fost să vă și consulte cu privire la această taxă. Pe de altă parte eu aș da bani și numai să văd că se încuie poarta școlii. E ca pe bulevard acolo. Ce poate să facă elevul de serviciu care își pierde o zi de cursuri și poate mai și îngheață pe holul de la intrare, dacă dă nas în nas cu vreun infractor? O fi criză, da e vorba de copiii noștri. Nu e loc de strâns cureaua.

=D>

Cu siguranta s-a luat aceasta decizie de catre Consiliul parintilor si a fost comunicata parintilor prin intermediul directorului.
Pana la urma, cum o fi normal: sa moara cativa elevi si sa ne bucuram ca sunt ai altora, sau sa luam masuri de protectie a copiilor, daca statul, pe care il platim, nu e capabil?.
elena138, utilizator
E bine sa stringe bani, si normal, in criza asta statala. Dar e bani cheltuit pentru ceva important. Incearcati intretimp sa invat cum se poate a deconta din impozite.
Multumesc tuturor celor care mi'au raspuns.
dar vad ca toata lumea ma critica pe mine:O
Am o fiica la liceul respectiv, in varsta de aproape 18 ani, mai are inca un an la aceasta scoala.Credeti ca o mama nu se gandeste la binele copilului sau?
Intrebarea mea nu era daca eu, personal sa dau acesti bani, ci daca e normal sa se ceara acesti bani, pentru siguranta in scoli,atata timp cat sunt alocate fonduri pentru cu totul alta destinatie.Spre ex: ziua orasului. E o tampenie. Sunt adica bani pentru distractii dar nu si pentru siguranta si protectia copiilor nostri?
Si ca cea cu ziua orasului sunt multe ,,risipe''. Eu asa le numesc si le consider deopotriva.
La aceasta zi a orasului,primaria a oferit mici si bere gratis cetatenilor.
Asta vi se pare o normalitate?De unde provin acesti bani pentru distractii, stimati colegi de forum?
cu astfel de distractii, da, aveti dreptate, banii din bugetul local nu mai sunt decat pana la 01 ian
Nu e criza pe nicaieri, e doar prostie ,criza e de creier