Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general FACTURA TIPIZATA SAU LISTATA DIN PC
Discuție deschisă în Contabilitate în general

FACTURA TIPIZATA SAU LISTATA DIN PC

BUNA SEARA ce facturi sunt valabile la ora actuala ???? cele tipizate sau cele din programul de facturare??? daca sunt cele listate in cite exemplare se fac ???
ORDIN Nr. 2226 din 27 decembrie 2006

privind utilizarea unor formulare financiar-contabile de către persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilitătii nr. 82/1991, republicată

EMITENT: MINISTERUL FINAN³ELOR PUBLICE
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 1056 din 30 decembrie 2006
În temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 208/2005
privind organizarea si functionarea Ministerului Finantelor Publice si a Agentiei
Nationale de Administrare Fiscală, cu modificările si completările ulterioare,
având în vedere prevederile art. 4 alin. (1) din Legea contabilitătii nr. 82/1991,
republicată,
ministrul finantelor publice emite următorul ordin:

ART. 1
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, continutul minimal obligatoriu pentru
formularul de factură este cel prevăzut la art. 155 alin. (5) din Legea nr. 571/2003
privind Codul fiscal, cu modificările si completările ulterioare, denumită în
continuare Codul fiscal.
(2) Formularele de factură, factură fiscală si aviz de însotire a mărfii, pretipărite,
înseriate si numerotate sub supravegherea Companiei Nationale "Imprimeria
Natională" - S.A. sau editate cu ajutorul tehnicii de calcul, în baza art. 2 alin. (1)
din Ordinul ministrului finanÑelor nr. 1.177/1998 privind aplicarea prevederilor art.
1 alin. (4) si (10) paragraful 2 din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997, cu
modificările si completările ulterioare, vor putea fi utilizate si după data de 1
ianuarie 2007, până la epuizarea stocului existent. Utilizarea formularelor cu seriile si plajele de numere alocate în cursul anului 2006 se va efectua în conditiile respectării prevederilor Codului fiscal.
(3) Prefixul R din codul de înregistrare în scopuri de TVA, pretipărit pe facturile
fiscale din stoc, va fi înlocuit cu prefixul RO, modificare ce poate fi efectuată fie
manual, fie prin aplicarea unei stampile.
ART. 2
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, formularele cu regim special prevăzute
în anexa nr. 1 care face parte integrantă din prezentul ordin nu se vor mai tipări,
înseria si numerota în conformitate cu prevederile art. 1 alin. (5) din Hotărârea
Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind
activitatea financiară si contabilă si a normelor metodologice privind întocmirea si utilizarea acestora, cu modificările ulterioare.
(2) Formularele prevăzute la alin. (1), existente în stoc, pot fi utilizate până la
epuizare si după data de 1 ianuarie 2007, dar cele referitoare la livrări de bunuri
sau prestări de servicii taxabile din punct de vedere al taxei pe valoarea adăugată nu mai dau dreptul de deducere a taxei pe valoarea adăugată la cumpărător, dacă nu sunt însotite de factura care contine informatiile prevăzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal.
ART. 3
(1) În situatiile în care bunurile circulă fără să fie însotite de factură, documentul
utilizat pe perioada transportului este avizul de însotire a mărfii, cu excepiile
prevăzute expres de reglementările legale în vigoare.
(2) Continutul minim de informatii, precum si normele de întocmire si utilizare a
avizului de însotire a mărfii sunt prevăzute în anexa nr. 2 care face parte integrantă din prezentul ordin.
ART. 4
(1) Normele de întocmire si utilizare a facturii sunt cele prevăzute în anexa nr. 3
care face parte integrantă din prezentul ordin si se aplică numai de către persoanele stabilite în România, în conformitate cu prevederile art. 125^1 alin. (2) din Codul fiscal.
(2) Persoanele impozabile nestabilite în România, înregistrate în România
potrivit art. 153 alin. (4) sau (5) din Codul fiscal, vor întocmi facturile în
conformitate cu prevederile titlului VI din Codul fiscal.
ART. 5
(1) Persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilităÑii nr. 82/1991,
republicată, vor asigura un regim intern de numerotare a facturii în conformitate cu prevederile cuprinse în anexa nr. 4 care face parte integrantă din prezentul ordin.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică si altor formulare financiar-contabile care stau
la baza înregistrării de venituri, cum ar fi: monetar, chitantă si altele, după caz,
precum si avizului de însotire a mărfii.
ART. 6
(1) Persoanele care nu au obligatia, în conformitate cu prevederile legale, de a
emite factură vor înregistra veniturile realizate zilnic utilizând monetarul, chitanta
sau alte documente specifice, după caz.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică operatorilor economici care au obligatia să
utilizeze aparatele electronice de marcat fiscale.
ART. 7
Operatorii economici care doresc să utilizeze factura simplificată, în
conformitate cu prevederile art. 155 alin. (9) din Codul fiscal, vor depune o
solicitare la Directia de reglementări contabile din Ministerul FinanÑelor Publice,
care trebuie să contină următoarele:
- notă justificativă, din care să reiasă motivele solicitării;
- modelul solicitat de factură simplificată si normele de utilizare a formularului
respectiv.
ART. 8
Prevederile referitoare la reconstituirea documentelor financiar-contabile,
cuprinse în Ordinul ministrului finanÑelor publice nr. 1.850/2004 privind registrele
si formularele financiar-contabile, nu sunt obligatorii si în cazul facturii.
Reconstituirea facturii se efectuează în conformitate cu prevederile Codului fiscal.
ART. 9
Persoanele impozabile care aplică regimul special de scutire de taxă pe valoarea adăugată conform art. 152 din Codul fiscal vor întocmi factura respectând acelasi continut de informatii prevăzut de Codul fiscal, mai putin elementele înscrise în scopuri de TVA.
ART. 10
Prevederile Ordinului ministrului finantelor publice nr. 989/2002 privind
tipărirea, înserierea si numerotarea formularelor cu regim special si ale Ordinului
ministrului finantelor publice nr. 1.849/2003 privind personalizarea formularelor
tipizate cu regim special, comune pe economie, cu modificările si completările
ulterioare, se abrogă începând cu data de 1 ianuarie 2007.
ART. 11
Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Ministrul finantelor publice,
Sebastian Teodor Gheorghe Vlădescu
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal