Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... adoptia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

adoptia

sunt divortata si recasatorita cu un copil din prima casatorie.sotul meu vrea sa treca copilul pe numele lui deoarece tatal biologic nu a vizitat niciodata copilul.de ce anume este novoie?multumesc anticipat
de acordul tatalui
Actualul dvs. sot poate sa adope copilul pe care il avet din prima casatorie. In acest caz:
-Se sesizeaza in mod direct instanta judecatoreasca cu actiune privind incuviintarea Pentru incuviintarea adoptiei adoptiei, de catre sotul care doreste sa adopte.
-este necesar consimtamantul la adoptie exprimat prin act notarial autentic de catre parintii biologici ai minorului.
-Inainte de exprimarea consimtamantului la notariat, parintii biologici trebuie sa se adreseze la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului in a carei raza teritoriala domiciliaza pentru a fi consiliati cu privire la efectele adoptiei, si pentru a obtine raportul de consiliere-document ce se prezinta la notariat cu ocazia exprimarii consimtamantului.

Documentele care trebuie depuse odata cu cererea de incuviintare a adoptiei sunt:

-consimtamintele parintilor biologici exprimate prin act notarial autentic;
-certificatul de nastere al copilului, in copie legalizata;
-certificatul medical privind starea de sanatate a copilului, eliberat de catre unitati publice nominalizate de catre directia de sanatate publica;
-certificatul de nastere ale adoptatorului in copie legalizata;
-certificatul de casatorie al adoptatorului, in copie legalizata;
-cazierul judiciar al adoptatorului;
-certificatul medical privind starea de sanatate a adoptatorului, eliberat de medicul de familie pe lista caruia este inscris.
luiza2008, utilizator
va multumesc din suflet pt raspuns