Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

un act de vanzare cumparare poate fi atacat
ce anume va intereseaza mai exact?
sa facut succesiunea iar singurul mostenitor a vandut poate fi contestat actul de vanzare cumparare de catre alti asazisi mostenitori
Dar ati afirmat ca vanzarea s-a efectuat de catre unicul mostenitor.Care alti asa-zisi mostenitori? poate rezervatari?
Daca vanzatorul era unicul mostenitor rezervatar, vanzarea este valabila.
ce intelegeti dvs prin "asazisi mostenitori"??
raspunsul este: DA, un act de vanzare cumparare poate fi atacat in instanta!
cumparatorului in ramane sa "probeze" ca a fost de buna credinta (nici nu i-a trecut prin cap ca "unicul" nu e unicul mostenitor)
mostenitorul tre sa ii despagubeasca pe ceelalti etc.

recomandare: daca sunteti cumparatorul cautati un avocat #-o