Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Tranzactii imobiliare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Tranzactii imobiliare

Ce autorizatii trebuie sa obtina o societate pentru a intermedia o vanzare imobiliara.
Activitatea nu se desfasoara in mod curent.#-o
eu le-as solicita doar pe cele de la ORC
pai de la ORC ce sa-mi dea ca nu-i nici obiect principal si nici activitate curenta.
Este trecut ca obiect de activitate si se desfasoara doar ocazional.
Nu mai ai nevoie de alte autorizatii.
Sigur? Merci.
Tb ca activitatea sa fie prevazuta in actul constitutiv (banuiesc ca este prevazuta fiindca ai spus ca aceasta "nu se desfasoara in mod curent") si binenteles este nevoie de declaratia pe proprie raspundere data la ORC (model ...) ca indeplinesti conditiile de functionare prevazute de legislatia specifică în domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului, protecţiei muncii.
Tb sa specifici in declaratie unde se va desfasura activitatea (la sediul principal sau/si la sediile secundare) si vei obtine un certificat constatator.