Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Punct de lucru in alt oras, cand firma este ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Punct de lucru in alt oras, cand firma este inmatriculata in Bucuresti

Daca ma poate consilia cineva in legatura cu acest aspect, si anume ce trebuie facut, ce acte sunt necesare.
Daca este adevarat ca punctele de lucru (indiferent de locatia lor, in aceiasi localitate cu sediul principal, sau in alta localitate) trebuiesc inregistrate in registrul comertului de la sediul principal.

Multumesc.
[ link extern ]

Actele se depun la ORC sediului social.
avluci a scris:

[ link extern ]

Actele se depun la ORC sediului social.

Multumesc mult.
a)-Cerere de înregistrare (original);

b)-Hotărârea adunării generale a asociaţilor/acţionarilor/decizia asociatului unic/decizia consiliului de administraţie/
directoratului, în cazul în care este abilitat în acest sens (original);
Pentru înregistrarea menţiunilor privind înfiinţarea de sedii secundare de către RA şi organizaţiile cooperatiste de credit, în
-locul hotărârii prevăzută mai sus, se vor depune, după caz:

-hotărârea consiliului de administraţie, (original);
-pentru organizaţiile cooperatiste de credit hotărârea adunării generale a membrilor cooperatori (original).

c)Dovezile privind sediile secundare (copii);

d)Dacă este cazul, avizul privind schimbarea destinaţiei imobilelor colective cu regim de locuinţă, prevăzut de Legea nr.
230/2007 (completat pe formular-tip, original);

e)Dacă este cazul:
- avizele prealabile prevăzute de legile speciale (copie);
- împuternicire specială sau avocaţială pentru persoana desemnată să îndeplinească formalităţile legale (original).

f)Declaraţia - tip pe propria răspundere, în original, semnată de asociaţi sau administratori/membrii ai directoratului, din care
să rezulte, după caz, că:
-persoana juridică nu desfăşoară la sediul secundar activităţile declarate, o perioadă de maximum 3 ani ;
-persoana juridică îndeplineşte condiţiile de funcţionare prevăzute de legislaţia specifică în domeniul sanitar,
sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii, pentru activităţile precizate în declaraţia-tip

g)Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
-taxa judiciară de timbru, în original;
-timbre judiciare;
-taxa de registru;
-dacă este cazul, tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a

Actele se depun in Bucuresti.
giulieta, utilizator
Multumesc ! :)
Si daca firma este un distribuitor de produse lactate si iaurturi, trebuie sa obtina avize prealabile prevazute de legi speciale sau doar sa dea declaratia tip pe proprie raspundere model 2? Si avizele de unde trebuiesc obtinute? De la locul unde doreste sa infiinteze punctul de lucru?
La infiintarea punctului de lucru declarati si activitatile care se vor desfasura acolo.