Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume minor cu acordul Autoritatii tutelare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume minor cu acordul Autoritatii tutelare

Buna ziua.
Am un copil rezultat in urma unei relatii de concubinaj.Este recunoscut de tatal sau si poarta numele acestuia.
Copilul imi este incredintat mie (hot definitiva si irevocabila).
Datorita faptului ca tatal este absolut absent in viata copilului, doresc ca fiica mea sa-mi poarte numele (sau cel putin sa-l aibe si pe al meu alaturi de cel existent).Acordul tatalui este exclus in aceasta situatie.
Doresc sa stiu daca Autoritatea Tutelare poate interveni in acest sens ("Art. 7. - (1) Pentru minor, cererea de schimbare a numelui se face, dupã caz, de pãrinþi sau, cu încuviinþarea autoritãþii tutelare, de tutore. Dacã pãrinþii nu se înþeleg cu privire la schimbarea numelui copilului, va hotãrî autoritatea tutelarã.
")
Va multumesc !
fara acordul tatalui nu puteti face nimic
Atata timp cat nu exista acordul tatalui,care l-a recunoscut si care nu a fost decazut din drepturi,nu cred ca exista aceasta posibilitate.
Ce varsta are minorul ?
Minorul are 5 ani, iar tatal are toate drepturile si obligatiile legale, pe care nu si le "onoreaza" in nici un fel.
"Potrivit art. 7 din OG nr. 41/2003, pentru minor, cererea de schimbare a numelui se face, dupa caz, de parinti sau, cu incuviintarea autoritatii tutelare, de tutore. Daca parintii nu se inteleg cu privire la schimbarea numelui copilului, va hotari autoritatea tutelara."
In ce situatie se aplica acest articol ?
Va multumesc !
Ma poate informa cineva, va rog ?
In ce situatie se aplica art. 7 din OG nr. 41/2003 ?
Din cate cunosc eu,este vorba numai despre necesitatea acordului ambilor parinti,autoritatea tutelara,exprimandu-si doar avizul.
Faptul ca nu se preocupa de copil,ca nu isi indeplineste indatoririle de tata,nu este un motiv de schimbare a numelui minorului.
Ca o parere personala,raporturile actuale sau viitoare ale copilului cu tatal natural,nu trebuie afectate de problemele sau de animozitatile dintre parinti.
Mai tarziu,cand copilul va creste va lua singur o hotarare