Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare obligatorie locuinta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare obligatorie locuinta

Matusa mea locuieste intr-un bloc cu bulina rosie. Am fost la UNICA si mi-au spus ca , pentru apartamentele aflate in aceste blocuri , nu se face asigurare. In lege am citit ca , cei care locuiesc in aceste blocuri nu sunt obligati sa faca asigurare , nu ca NU SE FACE ASIGURARE PENTRU ACESTE APARTAMENTE. Care este adevarul ? In caz de cutremur ( si daca supravietuiesc ?! ) raman fara locuinta ?
Asigurarea are rolul de a va despagubi, in conditiile legii, in eventualitatea unui eveniment prevazut in contractul de asigurare. Faptul ca vi se refuza incheierea unei asigurari intr-u imobil cu risc mare inseamna ca nimeni nu isi ia angajamentul sa va dea vreun leu, in eventualitatea producerii unui eveniment (cutremur si altele). Sau cu alte cuvinte, daca aveti norocul sa scapati cu viata dintr-un cutremur mare se poate sa ramaneti fara casa.
Rugati pe cei de la societatea "muma" sa va indice unde scrie in lege ca nu se face asigurare pentru cladiri cu bulina rosie.
L.C.
Se pare ca nu sunt asigurate cladirile cu bulina rosie dar nu gasesc unde scrie in lege...:-/ [ link extern ]
Laura Ciobeica, moderator
s-a facut si un reportaj pe aceasta tema cu camera ascunsa si intr-adevar asiguratorii refuza facand trimitere la lege, ori in lege ziceau si ei ca nu exista o referire la cele cu bulina.
in linkul de mai sus am vazut ca nu se pot asigura imobilele cu bulina. atat, nu au trimis la vreo lege.

eu am vazut ca se impart in locuinte tip A si B, atat. altceva nu am gasit
c) tipuri de locuințe:
- tip A - construcția cu structura de rezistență din beton armat, metal ori lemn sau cu pereți
exteriori din piatră, cărămidă arsă sau din orice alte materiale rezultate în urma unui tratament
termic și/sau chimic;
- tip B - construcția cu pereți exteriori din cărămidă nearsă sau din orice alte materiale
nesupuse unui tratament termic și/sau chimic
:)Parlamentul Romaniei lucreaza! asa se face ca exista
Lege pentru modificarea Legii 260/2008
La art.11,dupa alin.(2)se introduce un nou aliniat,alin(3)cu urmatorul cuprins:
(3)Cladirile expertizate de catre autoritatile publice ,pentru care s-a constatat ca au un risc seismic ridicat,nu se cuprind in asigurare

Cineva si-a amintit ce inseamna riscul in contractul de asigurare si atunci au pus bulina si pe lege.
Nu stim cand va fi cutremur dar stim ca acele cladiri sunt nesigure.
Dupa consolidare pot fi asigurate.