Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Mama mea e nascuta pe 6.11.1956 si are 37 de ani vechime , cand poate iesi la pensie anticipata?Multumesc

Pensionarea anticipata este suspendata pana la sfarsitul acestui an.
Asiguratii care au depasit stagiul complet de cotizare cu cel putin 10 ani pot solicita pensia anticipata cu cel mult 5 ani inaintea varstelor standard de pensionare.
Asiguratii care au realizat stagiile complete de cotizare, precum si cei care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 10 ani pot solicita pensie anticipata partiala cu reducerea varstelor standard de pensionare cu cel mult 5 ani.
Mama dv, indeplineste stagiul de cotizare care ii permite pensionarea anticipata partial dar va trebui sa asteptam legea noua pentru a vedea cand se incadreaza, deoarece atingerea varstei de 63 de ani se face esalonat.
1. Conform Legii 19/2000 poate beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu noiembrie 2016, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu noiembrie 2011, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;
- de pensie anticipata nu poate beneficia deoarece are nevoie de un stagiu de cotizare de 40 de ani.

2. Pana in noiembrie 2011 va intra in vigoare noua lege a pensiilor si datele de mai sus nu vor mai fi cele corecte.
3. Reveniti dupa aparitia noii legi a pensiilor.