avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis de conducere obtinut in afara
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis de conducere obtinut in afara

buna ziua!as vrea sa stiu daca un permisul de conducere obtinut in Italia este valabil in Romania,si ce trebuie sa fac la reintoarcerea si restabilirea in tara,pentru a circula legal si in conformitate cu legea.multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:27, 5 Martie 2008
La intoarcere preschimbati permisul de conducere.
si unde trebuie sa merg pentru a afce acest lucru?la politie?
Documente necesare pentru preschimbarea permisului de conducere strain cu document similar romanesc :
a) permisul de conducere străin, în original, fotocopia şi traducerea legalizată a acestuia din care să rezulte categoria (categoriile) echivalente cu cele prevăzute în legislaţia românească, pentru care documentul este valabil sau un document care atestă, după caz, pierderea sau furtul permisului de conducere;
b) documentul de identitate al solicitantului, în original şi copie , respectiv:
- paşaportul şi permisul de şedere temporară în România, în cazul cetăţenilor străini;
- paşaportul, cartea (adeverinţa) de identitate provizorie, buletinul sau cartea de identitate în cazul cetăţenilor români, precum şi dovada de şedere legală în străinătate pentru o perioadă mai mare de 6 luni (paşaport românesc sau documente străine de şedere legală în ţările respective), cu menţionarea CNP;
c) fişa deţinătorului permisului de conducere, completată prin dactilografiere, care să aibă ataşată (lipită în spaţiul special destinat) o fotografie color tip permis de conducere, de dată recentă;
d) cerere de solicitare a preschimbarii permisului de conducere strain;
e) fişa medicală completată de autoritatea competentă în a cărei rază teritorială solicitantul îşi are domiciliul sau reşedinţa, încheiată cu concluzia “ APT CONDUCÃTOR AUTO “ cu menţionarea obligatorie a categoriei (categoriilor) pentru care solicitantul este apt de a conduce autovehicule, precum şi a eventualelor restricţii medicale ce vor fi menţionate în permisul de conducere preschimbat;
f) declaraţie notarială pe propria răspundere a solicitantului, din care să rezulte că permisul de conducere depus pentru preschimbare este autentic şi obţinut pe cale legală, titularul acestuia nu mai posedă un alt permis de conducere naţional românesc ori străin sau un duplicat al acestora, nu a declarat pierderea sau furtul acestora la organele emitente sau la alte autorităţi, în vederea eliberării unui nou document, precum şi faptul că nu i s-a anulat sau suspendat exercitarea dreptului de a conduce;
g) chitanţa de plată a taxelor aferente preschimbării permisului de conducere

Toate aceste acte se depun la Serviciul Public Comunitar pentru Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor .


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare de permis de conducere dantisstefan dantisstefan buna ziua!Am un prieten care a obtinut permis de conducere in italia si acum doreste sa isi schimbe permisul italian in permis romanesc.Ce acte ii trebuiesc. ... (vezi toată discuția)
Permise auto TANASENASTASA TANASENASTASA buna ziua.am permisul din 2009 pe numele de fata in italia iar acum in august mi-am facut buletin nou cu numele sotullui.ce trebuie sa fac in tara ca sa-l trec ... (vezi toată discuția)
Schimbarea permisului de conducere unguresc cu cel romanesc HenrietaSch HenrietaSch Buna ziua, Anul trecut mi-ai facut permisul de conducere in Ungaria, iar acuma mi-asi preschimba in cel romanesc. In momentul dat traiesc in afara Europei ... (vezi toată discuția)