Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... handicap grav
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

handicap grav

Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizaţii de natură salarială (l 448/2006)

Ce inseamna handicap grav?

In certificatul salariatului se spune ca a fost incadrat in grad 2 handicap, dar nu spune daca e uşor, mediu, accentuat şi grav.
Ce inseamna handicap grav?
- Intarzierea mintala profunda - (QI < 21)
- Minima dezvoltare senzitivo-motorie, reactioneaza la comenzi simple indelung executate, au nevoie de asistenta permanenta fiind incapabili de autoconductie si autocontrol.
- Necesita asistent personal.

Pentru mai multe detalii vezi Criteriu medico-psihosocial de încadrare în grad de handicap din 31/08/2007, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 885bis din 27/12/2007.

grad 2 handicap este echivalent cu handicap accentuat.

multumesc mult, elis!