Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia de crestere a copiilor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia de crestere a copiilor

buna ziua ,sant o viitoare mama de gemeni si asi dori sa tiu daca voi primi suma de 600 de lei +200 alocatia pentru fiecare copil si ce lege prevede asta in caz ca nu voi primi suma ,am inteles ca trebuie sa dau in judecata statul ca sa pot primi suma pentru fiecare copil va multumesc mult!
Art. 2 din OUG nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului prevede:
Cuantumul indemnizatiei prevazute la art. 1 alin. (1) se majoreaza cu 600 lei pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, incepand cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de nastere.
va multumesc mult