Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

buna ziua,
daca la prima infatisare sotii sunt de acord asupra desfacerii casatoriei,custodiei copiilor si pensiei alimentare,cum se procedeaza?
mentionez ca eu am introdus actiunea si maine,7 decembrie ,avem prima infatisare,la ora 9,00.
buna ziua.
daca ati cazut in cele din urma de acord, maine trebuie sa va prezentati amandoi in fata instantei si sa va sustineti punctul de vedere.
instanta urnmeaza sa ia act de dorinta dvs.
Daca sunteti de acord in toate punctele de vedere,se lasa cauza in pronuntare si se dispune in consecinta,avand in vedere declaratiile consemnate in dosar,privind vointa ambilor.
multumesc!
in cererea initiala eu am solicitat desfacerea casatoriei,incredintarea copiilor,pensie alimentara si pastrarea numelui. sotul este de acord cu toate ,mai putin cu pastrarea numelui.nu consider ca ar fi o cauza pentru care sa lungesc calvarul ,asa ca-i respect dorinta.
asta presupune ca maine sa mentionam si aceasta problema?
viorica71, utilizator
Da, asta presupune sa va precizati actiunea in baza art.132 c.proc.civ. in sensul ca solicitati sa reveniti la numele avut anterior casatoriei.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
daca minorii au implinit 10 ani, vor fi audiati in camera de consiliu, raportul autoritatii tutelare ar trebui sa fie deja la dosar, poate instanta va cere si un martor, 2.
sunt de parere sa nu fiti prea increzatoare ca veti divorta maine
noi va uram succes!