Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre intabulare

In cazul cand intr-o curte sunt situate doua corpuri de cladire acestea au nr cadastrale si de intabulare diferite sau nr. cadastral si de intabulare este comun pentru cele doua cladiri acestea situandu-se pe aceeasi parcela de teren?
mentionez ca numarul postal este comun pentru cele doua cladiri neexistand nr.1A sau nr. 1B sau nr.1A ap1 sau nr. 1B ap 3 orice inscris chiar si CI fiind fam.X str.Z nr.1
Va multumesc si La multi ani tuturor ce poarta numele Sf. Nicolae.
Depinde de proprietarul celor 2 cladiri
Daca ambele au acelasi proprietar ,exista 1 singur numar cadastral compus din 2 corpuri distincte de cladire
Sunt mai multi proprietari iar pe mine ma intereseaza in mod special sa intabulez un act de mostenitor
Va multumesc pentru raspuns
teodosie113, utilizator
fiecare corp de cladire are un numar cadastral propriu, dar sunt intabulate in aceeasi carte funciara, respectiv cartea funciara a terenului pe care sunt amplasate.
Vor avea acelasi numar cadastral, de exemplu 1690, dar un imobil va fi 1690/1, iar celalalt 1690/2.
cartea funciara "convertita" are doua tipuri de "nr cad" :
1. nr cadastral al terenului. 65003 inscris sub un A1 (nr curent) acest nr cad tinde sa devina si nr. de CF. 65003(pt imobilele care au "cadastru")
2. nr cadastral al constructiei. 65003-C1 inscris sub un A1.1 (nr. curent)

in partea B a CF in dreptul proprietarilor se afla indicat ori A1 ori A1, A1.1 daca e proprietar pe tern si casa sau A1,A1.2 daca e prop pe teren si casa a doua .

in cazul CF neconvertite la rubrica nr cadastral /nr topo. e trecut dupa cum i-a dus capul nr parcela/nr topografic/nr cadastral (acesta din urma conform lg7 este un numar intreg. "identificator unic") constructile fiind notate in "era noastra" cu C1, C2 ....

pentru a "intabula un act de mostenitor" functionarul de la CF trebuie sa aiba clar "identificarile" de mai sus altfel va va trimite la un autorizat cadastru pentru a face "cadastru" si identificarile constructiilor... dupa ce il faceti e posibil sa va trimit inapoi la notar pentru ca "idintificarile nu mai corespund cu "actul" #-o
Cristian Fara, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI